MAGAZİN

ABD başkanları yüzde kaç oyla seçildi? ABD seçimlerinden en başarılı çıkan başkan kim oldu? İşte ABD başkanlarının girdiği seçimler ve aldıkları oy oranları

Amerika Birleşik Devletleri adeta dönüm noktası denilebilecek bir seçim süreci yaşıyor. Sandıklar açılıyor fakat henüz kesin galip belli olmuş değil. Oy oranları ve aldıkları oy sayılarına bakıldığında ne Dondald Trump'ın ne de Joe Biden'ın kendilerini zafere götürebilecek bir üstünlüğe sahip oldukları söylenemez. ABD seçimlerinin tüm dünyada konuşulduğu saatlerde ABD'nin Woodrow Wilson'dan yani 1912'den bugüne kadar seçilmiş başkanlarını ve aldıkları oy oranlarını sizler için derledik.

Mevcut başkan Donald Trump ve bir önceki başkan Obama'nın yardımcısı olan Joe Biden arasında geçen ABD başkanlık yarışının kazananı sayılı saatler sonra belli olacak. Beyaz Saray'a kimin çıkacağını belirleyecek olan seçim sonuçları tüm dünyada merakla beklenirken başkanlık koltuğuna daha önce oturmuş olan isimler de merak konusu haline geldi. Peki bugüne kadar ki ABD Başkanları yüzde kaç oyla seçildi ve kaç dönem görev yaptılar? Tüm bu bilgileri sizler için haberimizde topladık. ABD'nin 1912 itibariyle seçilmiş tüm başkanlarını ve aldıkları oy oranlarını tek bir haberde derledik. İşte 28. ABD Başkanı Woodrow Wilson'dan, 45. ABD Başkanı Donald Trump'a uzanan süreçteki tüm seçim sonuçları...

WOODROW WİLSON

5 Kasım 1912  ABD seçimlerinde Woodrow Wilson  % 41,08 oy alarak başkan seçilmiştir.Toplamda seçmenden 6.296.284 oy almıştır.

 2.DÖNEM

7 Kasım 1916  ABD seçimlerini tekrardan Woodrow  Wilson %49,2 oy alarak başkan seçilmiştir. Toplamda seçmenden 9.126.868 oy almıştır..

WARREN G. HARDİNG

2 Kasım 1920  ABD seçimlerinde Warren G. Harding %60,3 oy alarak başkan seçilmiştir.Toplamda seçmenden 6.296.284 oy almıştır.

CALVİN COOLİDGE

4 Kasım 1924  ABD seçimlerinde Calvin Coolidge % 54 oy alarak başkan seçilmiştir.Toplamda seçmenden 15.732.789 oy almıştır.