MEDYA

Bomba kulis! Demirören Medyayı hangi grup alıyor?

Bir süredir medya kulislerinde satılması gündeme gelen Demirören Medya'nın OYAK tarafından alınacağı konuşuluyor.

Demirören Medya’da bir süredir devam eden işten çıkarmalar tartışılmaya devam ediliyor. Son olarak iki hafta önce Demirören Medya Grubu’na bağlı Hürriyet gazetesi çalışanlarının mektupla evlerine yapılan tebligatlarla başlayan işten çıkarmalar, tepkilere neden olmuştu.

Demirören Medya’daki bu tartışmalar devam ederken, bu ay başında Demirören Holding’e ilişkin dikkat çeken bir başka gelişme daha yaşandı.  Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), akaryakıt ile otogaz dağıtım şirketleri ve operasyonlarıyla ilgilenmeye başladığını açıkladı. Bu kapsamda, TOTAL Oil Türkiye ve Moil şirketlerinde yaklaşık 900 istasyon ile faaliyet gösteren Demirören Holding ile masaya oturan OYAK'ın, ilk etapta şirketlerde kapsamlı incelemelerde bulunacağı bildirildi.

Odatv’nin iddiasına göre Demirören Holding, hedeflediği ilgiyi sağlayamadığı Hürriyet, CNN Türk, Posta gibi yayın organlarının da içinde bulunduğu Demirören Medya’yı da satmak istiyor. Cumhurbaşkanlığı da Demirören Holding’e bağlı medya organlarının Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) tarafından satın alınmasını istiyor. 

Peki OYAK Grubu bu konuda istekli mi?

OYAK yönetimin kurulunun genel kurul tarafından bu büyüklükte bir yatırım yapma konusunda yetkilendirildiği biliniyor. Olası bir durumda kararı verecek OYAK Yönetim Kurulu. 

Cumhurbaşkanlığı'nın gönlündeki isteğin gerçekleşmesi durumunda Demirören Grubu’na bağlı TOTAL Oil Türkiye ve Moil şirketlerinin yanında, Demirören Medya’nın da bu satışa dahil edilebileceği konuşuluyor.

Yorumlar
Günün Manşetleri