MEDYA

Dünden bugüne türk kadınının içler acısı hali

AK Parti Milletvekili Özlem Zengin, Meclis Genel Kurulu'nda enteresan bir laf etti. "Bizden önce kadının adı yoktu" dedi. Günlerdir bu sözün doğruluk derecesini tartışıyoruz. Bu tartışmaya Süleyman Özışık da Türkiye Gazetesi'ndeki köşe yazısı ile müdahil oldu...

AK Parti Milletvekili Özlem Zengin, Meclis Genel Kurulu'nda enteresan bir laf etti. "Bizden önce kadının adı yoktu" dedi. Günlerdir bu sözün doğruluk derecesini tartışıyoruz. 
Bana soracak olursanız Özlem Hanım olayı biraz fazla abarttı. AK Parti'den önce kadının adının olmadığını söylemek, kadına değer verilmediğini söylemek insafsızlık olur!
Ben bile binlercesini sayarım...
Hatta, villa yolsuzcusu Yılmaz Özdil gibi yapıp, 1920'li-30'lu yıllara gidip, o tarihlerde adını tarihe yazdıran kadınların isimlerini verebilirim.
Mesela; Millî Mücadele döneminde, asker eşiyle cepheden cepheye koşan "Kara Fatma" lakaplı Fatma Seher vardı. Mustafa Kemal Atatürk'ün izniyle Kurtuluş Savaşı'nda Batı Cephesi'nde mücadele vererek Anadolu kadınının fedakârlığının, vatan sevgisinin ve cesaretinin timsallerinden oldu.
Ama savaş bittikten ve Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra giydiği "kara çarşaf"tan dolayı "Kara Fatma"nın adını hamam böceklerine koydular! O tarihten bugüne, çarşaf giyen kadınları "Kara Fatma" diyerek aşağılayıp hamam böceği muamelesi yaptılar...
Mesela; bir Cemile Keskin vardı. Ama halk onu ismiyle değil, ördüğü şallarla bildiği için adını "Şalcı Bacı" koymuştu. Hayatındaki tek derdi yetim üç çocuğunu büyütebilmekti. Bir gün bir "Şapka Kanunu"nun içinde buluverdi kendini. "Kadın şapka mı giyer" diye muhalefet ettiği için darağacına çekildi! 
Mesela Mustafa Kemal Atatürk dünyada kadına seçme ve seçilme hakkı veren bir liderdi. Ama seçme konusunda hak verilen başörtülü kadınlar insan yerine konulmadığı için seçilme hakları yoktu!
Mesela; Atatürk’ün yanında poz veren bir Latife Hanım vardı. Kadın çarşaflı olduğu için Atatürk’ten sonra o fotoğrafı alıp kazıdılar. Latife Hanım’ın yerine kuş koydular!
Hele bir kadın vardı ki adını tarihe yazdırdı.
Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından biriydi ve adı Sabiha Gökçen'di. Dersim'i bombalayarak on binlerce insanı katletti. "Yukarıdan bombaları atarken müthiş bir mutluluk duyuyordum" diyen bu kadını "Millî Kahraman" ilan ettik, adını getirdik Kurtköy Havaalanı'na verdik.
E, daha ne!..
               ***
Vardı yani kardeşim.
Kadının adı vardı.
İnkâr ederek bu gerçeği silemeyiz!
Hele hele yakın tarihlerde kadının adı her alanda vardı. Bu kadınlardan yüz binlercesini sayabilirim. 
Mesela;

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN LİNKİ TIKLAYIN...

Yorumlar 4 Yorum
Günün Manşetleri