MEDYA

Soner Yalçın Erdoğancı mı oldu?

Sözcü yazarı Soner Yalçın bir süredir Cumhurbaşkanı Erdoğan'a özellikle dış politikada destek veren yazılar yazıyordu. Sonunda okurları Soner Yalçın'a "Erdoğancı mısınız?" diye sordu.

Soner Yalçın'a kitabının imza gününde okurlarının "Erdoğan'a destek" yazılarının sebebini sorunda o da bu sorunun cevabını köşesine taşımış. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 13 Kasım'da ABD ziyareti henüz net değilken "gitmesi" gerektiğini yazan Soner Yalçın özellikle dış politika konusunda Erdoğan'ın politikasını destekliyor. 

Yalçın "Erdoğancı mısınız?" sorusuna ise şöyle cevap veriyor:

Siyaset “toptancılık” değildir. Siyaset hakikat zemininde yapılmalıdır. “Muhalifim” diye iktidarın illa her adımını eleştirmek yanlıştır.
Doğru'ya doğru… Yanlış'a yanlış diyeceksiniz. Bunu iktdara bakarak değil; kendi inandıklarınız‑politik çizginiz gereği söyleyip yazacaksınız! Bu sizi güvenilir yapar. Bu sizin eleştirilerinizin değerini artırır.

TRUMP'IN MEKTUBUNA MI TAKILIP KALACAĞIZ?

Dünyadaki İsrail lobisi “Kürdistan” kurulmasının önüne geçen Mehmetçik'e ateş püskürüyor. Hal böyleyken biz hâlâ Trump'ın mektubuna mı takılıp kalacağız?

Bu dış politikamızın belkemiği olabilir mi? Siyaseti biçime indirgemenin sebebi, politik birikim ve tecrübe eksikliğidir. Maalesef kimi insanımız kendini bu girdaptan çıkaramıyor; elindeki “Kara Kutu‑Yüzleşme Vakti” kitabında Erdoğan'ın küresel ilaç şirketlerine nasıl boyun eğdiğini yazıyorum; ama okuyucu hâlâ “siz Erdoğan'ı mı destekliyorsunuz” diye soruyor! Bazen söz bitiyor…

AMİGO OLMANIZI İSTİYORLAR

Kimi okuyucu amigo olmanızı istiyor! 34 yıllık gazetecilik hayatımda hiç “tribün taraftarı” olmadım; sadece gerçekleri savundum, yazdım. Kaybetme ihtimalim olsa da haklı tarafta durmakta ısrar ettim. Ne duygularıma yenildim ne de okuyucunun duygularını okşadım…

Yani arkadaş! Politik duyguların sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Size yakışan akılcı düşüncedir. Halkı, hakikat ile kazanırsınız; gözü kara hırsla değil… Dürüstlük ise en iyi siyaset; ve elbet kazanır…

Yorumlar
Günün Manşetleri