OTOMOBİL

İkinci el otomobil fiyatları el yakıyor! İşte 100 bin liraya alınabilecek 2. el otomobiller

2. el otomobil fiyatlarındaki artış geçtiğimiz yıllara oranlar çok fazla. 2. el otomobil fiyatları 1 sene gibi kısa bir süre içerisinde adeta arşa ulaştı. Peki 2. el otomobil fiyatlarında büyük artış neden yaşandı? Uygun 2. el otomobiller hangileri?

Aslında bu artışın temel sebebi, 0 (sıfır) otomobil fiyatlarının artması diyebiliriz. Günümüzde 100.000 TL altına alınabilecek sıfır araç sayısı bir eldeki parmak sayısını geçmiyor. Hele ki tercihiniz dizel motor seçeneğine sahip bir modelse zaten 100.000 TL altına bir alternatif bulmanız da mümkün değil.

Hal böyle olunca 2. el otomobil pazarındaki dengeler de değişmiş durumda. Hatırlanacağı üzere ÖTV indirimi geçtiğimiz yıl Temmuz ayında sona ermişti. ÖTV indiriminin bitmesiyle birlikte sıfır otomobil fiyatları da otomatik olarak yükseldi.

Bunu takiben 2. el otomobil fiyatları da kademeli olarak yükselmeye başladı.

Al-sat yapanlar fiyatların yükselmesini tetikledi
2. el otomobil pazarını takip edenlerin de bildiği üzere galeri haricinde pek çok satıcı da mevcut. Burada araç sahiplerinden bahsetmiyoruz. Çünkü bu işi yan gelir kapısı olarak gören pek çok al-satçı dediğimiz tip mevcut.

Bu kişiler satın aldıkları aracı, fiyatına bakmaksızın üzerine 5 – 10 koyarak satmaya çalışıyorlar. Yani 100.000 TL’ye aldığı aracı, pazarını çok göz önünde bulundurmadan 110.000 TL’ye satışa koyuyorlar. Bunu gören diğer satıcılar da benim aracımın bundan neyi eksik mantığıyla hareket ederek fiyat yükseltiyorlar.

İşte Türkiye’de 100 bin TL’ye kadar bütçeyle satın alınabilecek ikinci el otomobillerden bazıları: