SAĞLIK

Edirne'den tüm dünyaya ihracat ediliyor

Edirne'de bir tesiste üretilen tıbbi sülükler yurt içinde çok sayıda hastane satıldığı gibi yurt dışında da birçok ülkeye ihraç edilmeye başlandı.

İpsala ilçesinde 52 bin metrekare alanda kurulu sülük üretim  çiftliğinde yılda yaklaşık 5 milyon sülük üretiliyor. Yurt içinde 40'tan fazla  hastaneye satılan, kozmetik ve tamamlayıcı tıpta kullanılan sülükler, yurt dışına  da gönderiliyor.

MSLeeches Sülük Üretim Çiftliği Üretim Müdürü Saidamir Bakhramov, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, 2012 yılında kurdukları çiftliğin her geçen gün  büyüyerek ülke ekonomisine katkı sağladığını belirtti. Çiftlikte sülük üretimi  için 17 bin metrekare açık havuz, bin metrekare kapalı alan bulunduğunu anlatan  Bakhramov, çiftliklerinde her şeyin sülük üretimine uygun olduğunu, herhangi bir  altyapı eksikliği bulunmadığını vurguladı. Her yıl ürettikleri milyonlarca  sülüğün iç ve dış piyasaya satıldığını ifade eden Bakhramov, şöyle devam etti:

"Çiftliğimizde yılda 5 milyon tıbbi sülük üretimi yapılıyor. Sülükler  yurt dışı ve yurt içinde hastane ve güzellik merkezlerinde kullanılıyor.  Türkiye'deki 40'tan fazla hastaneye sülük gönderiyoruz. Alternatif tıpta  kullanılıyor. Bunun yanında  başta Almanya, Rusya ve Güney Kore ile Avrupa  ülkelerine ihraç ediliyor. Şu an dünyada tıbbi sülüklere çok yoğun bir talep var.  Biz bu talepleri karşılamakta zorlanıyoruz. İleriki dönemde kapasitemizi  genişleterek talepleri karşılayacağımızı düşünüyorum.  Amacımız ihracat  yaptığımız ülkelerin sayısını arttırarak ülke ekonomisine katkı sağlamak."

Bakhramov, çiftliklerinde anaç hale getirilen sülüklerin bir kısmının  satıldığını, bazılarının da damızlık olarak ayrıldığını belirterek yavru  sülüklerin doğduktan 1 yıl sonra satılacak boya ulaştığını aktardı.

Saidamir Bakhramov, sülüklerin tanesinin 5 liradan satıldığını  kaydetti.

Yorumlar
Günün Manşetleri