SAĞLIK

Koronavirüs kabusu devam ediyor mutasyon geçirmeye başladı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Dünya genelinde ölümlere yol açan virüsün, L ve S alt türlerinde iki farklı versiyonu saptandı.

Global Times gazetesinin haberine göre, Pekin Üniversitesi ve Çin Bilim Akademisine bağlı Çinli bilim insanları, toplanan 103 örnekte virüsün genetik yapısının değişimi konusunda çalışma yürüttü. Çalışma, "National Science Review" dergisinde yayımlandı.

İKİ FARKLI ALT VERSİYON
Alınan örneklerin 101'inde, virüsün iki farklı alt versiyonu tespit edildi. Farklı özellikler gösteren koronavirüs mutasyonlarının biri "S-cov" ve diğeri "L-cov" olarak tanımlandı.

S-cov'un, yarasalarla bağlantılı olan koronavirüs tipine yakın ve bulaşıcılık özelliğinin daha düşük olduğu, L-cov’un ise bulaşıcılığının daha yüksek ve insanların solunum yoluna daha zararlı olduğu belirtildi.

KORONAVİRÜSÜN DAHA FAZLA MUTASYONU ORTAYA ÇIKABİLİR
Koronavirüs'te üçüncü mutasyon ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiği aktarıldı.

Vuhan’dan Virüs Bilimi Uzmanı Yang Cangçiu, yaptığı açıklamada, koronavirüsün söz konusu mutasyonlarının çevre şartları veya virüsün bulaştığı kişiden dolayı ortaya çıktığının muhtemel olduğunu, bunun da virüsün birden fazla kaynağının bulunduğu anlamına geldiğini söyledi.

Vuhan’a son zamanlarda seyahat eden ve koronavirüse yakalanan ABD vatandaşı bir hastada, henüz yeterli kanıt bulunmasa da virüsün üçüncü bir türevi bulunabileceği ihtimali olduğuna işaret eden Yang, yeni tip koronavirüsün dünya genelinde yayıldıkça daha fazla mutasyonların ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

VİRÜSÜN KAYNAĞI TARTIŞMALARI
Çin’in önde gelen epidemiyologlarından Cong Nanşan, geçen hafta koronavirüsün ilk Çin’de ortaya çıkmasının, "virüsün kaynağının Çin olduğu" anlamına gelmeyeceğini belirtmiş, virüsün kaynağına yönelik araştırmaların da yapıldığını vurgulamıştı.

Yorumlar
Günün Manşetleri