SAĞLIK

Koronavirüse karşı toplumsal bağışıklık mümkün mü? Mehmet Ceyhan'dan ezber bozan açıklama

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Dünya Sağlık Örgütü'nün her 10 kişiden birine koronavirüs bulaştığı şeklindeki açıklamasına istinaden "Toplumsal bağışıklığa düşündüğümüzden daha yakın olabiliriz" dedi.

Resmi verilere göre dünya genelinde corona virüs vaka sayısı 35 milyonun üzerinde. Ancak uzmanlar, gerçek sayının çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden de bu yönde bir açıklama yapıldı. DSÖ Acil Programlar Direktörü Mike Ryan dünyada her 10 kişiden birinin virüse yakalanmış olabileceğini belirtti.

''TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIĞA YAKLAŞIYORUZ''

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bunun kötü bir durum olmadığını belirtti.

Ceyhan, "Dünya’da saptanan vakaların en az 10 katı kadar virus pozitif kişi var dediğim zaman, bazan kötü bir şeyden bahsettiğim sanılıyor" dedi.

DSÖ'nün saptanan vakaların 20 katı kadar enfekte olduğunu hesapladığının altını çizen Ceyhan, "Oysa bu vakalar belirtisiz veya hafif seyrettiği için, aslında sayı ne kadar yüksekse, toplumsal bağışıklığa o kadar yaklaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Günün Manşetleri