SİYASET

AK Parti ve MHP'nin vekil transferine karşı planı hazır! İşte detaylar

Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği milletvekili transferini engellemek için AK Parti ve MHP harekete geçti. İki partinin milletvekili transferlerini engellemek için yaptıkları çalışmada 3 formül üzerinde duruluyor.

AK Parti ve MHP yöneticilerinin ‘milletvekili transferini engelleme’ çalışmalarında formüller tartışılıyor. Çalışmalar sırasında özellikle Avrupa ülkelerindeki uygulamalara bakıldığı ve bu uygulamalarla ilgili alternatiflerin çıkartıldığı öğrenildi.

Batı ülkelerine ilişkin bazı örneklerde, seçimden sonra parti gruplarının oluşması için milletvekillerine bir kaç aylık bir süre veriliyor. O süre içinde milletvekilleri hangi parti grubuna katılacağına karar veriyor. Gruplar oluştuktan sonra da bir daha yeni gruplar kurulamıyor. Tartışılan örnekler arasında şunlar bulunuyor:

MASADAKİ 3 FORMÜL

- Seçimlerden sonra grupların oluşması için süre verilecek. Bu süre içinde kurulan gruplar seçime kadar gidecek. Yeni grup kurulamayacak.

- Milletvekilleri partisinden istifa edip bağımsız kaldıktan sonra sadece bir kez parti değiştirme hakkı verilecek. Parti değiştirdikten sonra tekrar istifa ederse, bağımsız olarak yoluna devam edecek.

- Bir parti, seçimlere en az 6 ay varken grup kurarsa seçime katılabilecek.

AK PARTİ VE MHP'YE İLETİLDİ

Olasılıkların araştırıldığı çalışma AK Parti’de sürerken, bazı milletvekillerinin bu çalışmanın sorun yaratacağına ilişkin görüşlerini parti yönetimine ilettiği öğrenildi. Anayasayla güvence altına alınmış bazı hakların, yasal düzenlemeyle engellenmesinin doğru olmadığı, bu tür yasal düzenlemenin daha çok engellenen kişilerin işine yaradığı şeklindeki görüşler iletildiği belirtildi.

Yorumlar 8 Yorum
Günün Manşetleri