SİYASET

AK Parti'den Saadet Partisi açıklaması

AK Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, ''Saadet Partisi muhafazakar çevreden gelen, her zaman Türkiye'deki vesayetçi yapılara itiraz eden bir geleneğe sahip. Ama dün itiraz ettikleriyle bugün yan yana görüntü veriyorlar.'' dedi.

AK Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında soruları yanıtladı.

İttifak konusuna da değinen Bostancı, şu ifadeleri kullandı:

''HDP, MİLLET İTTİFAKI İLE UYGULAMADA ORTAK''

''Seçime aşağı yukarı 2,5 yıl var. Siyasette bir gün bile çok önemlidir. Neler olur, şimdiden öngörmek mümkün olmaz. 

2 tane ittifak var. Birisi CHP-İYİ Parti-HDP-Demokrat Parti çerçevesinde yürüyor. HDP'nin ittifak ortağı olmadığını söylüyorlar ama HDP sözcülerinin açıklamaları açıklanırsa açık seçik, uygulamada bir ittifak oldu. Bu tarafta da Cumhur İttifakı. AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi. 

CUMHUR İTTİFAKI VURGUSU

MHP, BBP ve AK Parti'nin ittifakına baktığımızda hem siyasal manada temel meselelere ilişkin ortak noktalar olduğunu görüyoruz. 2013 sonrası girdiğimiz döneme karşı Cumhur İttifakı'nı oluşturan insanlar ortak duruş sergileme ile ittifak oluşturdular. Bu siyasetin sahipleri toplumsal ve kültürel değerleri itibariyle de birbirinden çok uzak değiller. 

Karşı tarafa baktığımızda CHP, İYİ Parti ve HDP. Bunların siyasi olarak bir ortaklıkları olmakla birlikte toplumsal ve kültürel olarak Türkiye'ye bakışları, geleceğe ilişkin tasavvurları birbirinden radikal şekilde ayrı. 

2023'te hem Millet İttifakı hem Cumhur İttifakı'na baktığımızda insanlar Türkiye'nin temel meselelerine ilişkin düşündükleri istikametinde oy kullanacaklardır. 

''SAADET PARTİSİ DÜN İTİRAZ ETTİKLERİYLE BUGÜN YAN YANA''

Saadet Partisi muhafazakar çevreden gelen, her zaman Türkiye'deki vesayetçi yapılara itiraz eden bir geleneğe sahip. Ama dün itiraz ettikleriyle bugün yan yana görüntü veriyorlar.''

Yorumlar
Günün Manşetleri