SİYASET

Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a anladığı dilden ayar!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanista'da bir gazetenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan manşetine sert ifadelerle tepki gösterdi.

Yunan Büyükelçiyi bakanlığa çağırdıklarını söyleyen Çavuşoğlu, "Bizim yayın organlarımızda bazı Yunan siyasetçilere eleştiri olur, bizi de eleştirirler, daha da ağır olur, üzülürüz ama olabilir. Ama hakaret küfür, basın özgürlüğü içinde değerlendirilmemelidir. Bunun Yunan Dışişleri'nin yaptığı açıklamayı olumlu buluyoruz." ifadelerini kullandı

İşte Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Yunan Büyükelçi bakanlığa çağrıldı. Kıbrıs'ta bir seçim var. Kıbrıs Türk halkının iradesi sandığa yansıyacak. Diğer taraftan Kıbrıs müzakereleri var ama bunun bir seçim malzemesi haline getirilmesi ve Türkiye'den yapılan her açıklamanın bu yönde değerlendirilmesini biz doğru bulmuyoruz. Kıbrıs'la ilgili attığımız adımlar ortada. Kıbrıs'ta kalıcı bir çözüm için iktidara geldiğimizden beri çabaları destekledik. Kimin çözüm isteyip kimin istemediğini gördük. Daha sonraki süreçte değişik çabalar oldu. Bir müzakere süreci başladı ve biz bunu güçlü şekilde destekledik. Cenevre'deki müzakere kısaydı. 11 gün mücadele ettik ama başarısız oldu. Kimin çözüm isteyip kimin istemediğini gördük. Daha sonraki süreçte değişik çabalar oldu. Bir müzakere süreci başladı ve biz bunu güçlü şekilde destekledik. Cenevre'deki müzakere kısaydı. Rum tarafı ve Yunanistan geri adım attı, negatif bir ortam oldu.

"FEDERASYON İÇİN MÜZAKERE ETMEYECEĞİZ"

Genel Sekreter bazı fikirler ortaya attı ve biz bunları destekledik. Anastasiadis 2 devletli çözüm için ciddi bir destek bulamadığını, dolayısıyla bir konfederasyonun daha sağlıklı olabileceğini söyledi ve fikirlerini de bizimle paylaştı. bizim net söylediğimiz bir şey var, biz artık federasyon için müzakere etmeyeceğimizi defaatle söyledik. Crans-Montana'nın bittiği yerden müzakereye başlamamız mümkün değildir, böyle bir müzakereye tekrar başlamayız. O müzakere bitmiştir, başarısız olmuştur. Bizim önceliğimiz federasyon dışındaki seçeneklerdir. İki devlet veya konfederasyon gibi seçenekleri değerlendirebiliriz. Federasyon konusunda müzakere devam edecek olsaydı 5+1 gayriresmi toplantıyı yapmamıza gerek kalmazdı.

Yorumlar
Günün Manşetleri