SİYASET

BBP sessizliğini bozdu! Destici'den flaş sözler

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, uzun zamandır süren sessizliğini bozarak düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici uzun zamandır ekranlarda görünmediği gibi herhangi bir açıklamasıyla gündeme de gelmiyordu.

Seçim sürecinde AK Parti' ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nı destekleyen Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici “HDP ile işbirliği demek PKK ile işbirliği demektir. Sen nasıl olur da PKK ile işbirliği yapabilirsin, biraz daha oy alabilmek için?” dedi.

ÇÖZÜMÜ İÇERİDE ARAMAK ZORUNDAYIZ

Genel ve yerel seçimlerde tecrübeli bir parti olduklarını vurgulayan Destici, ”Türkiye’nin problemlerine, meselelerine çok duyarlı olmanın yanı sıra bunlara hem vakıf hem de çözüm yollarını da bilen bir siyasi partiyiz. BBP tabi Türk milliyetçiliği fikrini esas alan bir ideolojiye sahiptir. Türkiye’nin bütün meselelerinin çözüm yolunun da buradan geçtiğini ancak bu anlayışla çözülebileceğine inanıyoruz. Bunun dışında, dışarıdan önerilen hiçbir projenin Türkiye’nin meselelerine çözüm olmayacağını gördük. Çözümü içeride aramak zorundayız. BBP bu anlamda hep güvenilir bir siyaset limanı olmuştur. Doğru kimden gelirse gelsin onun yanında durmuştur. Yanlışı da kim yaparsa çok net şekilde karşısına geçmiştir ve doğru yapılması konusunda yol gösterici olmuştur. Sadece eleştirmemiştir” ifadelerini kullandı.

BU YANLIŞINIZDAN DÖNÜN

Hem geçmişte hem de bugünde yanlışlar yapıldığıını ifade eden Destici “Biz, yanlışların üstüne giderek Türk milletini bir bütün olarak yıpratmak niyetinde hiç olmadık tam tersine çözüm önerileri ortaya koyduk. Türkiye’de en büyük yanlışın içerisinde PKK’nın sözcülüğünü yapanlardır, onun siyasi uzantılarıdır, meclisteki sözcüleridir. Onlara da bunu söylüyoruz; büyük bir hata yapıyorsunuz bu yanlışınızdan dönün.'' ifadelerini kullandı.

Destici'nin açıklamalarından satır başları şu şekilde...

PKK SÖZCÜLÜĞÜYLE BİR YERE VARILMAZ

PKK’ya sözcülük yapmakla bir yere varılamaz. Ya da PKK’ya sözcülük yapmakla siz, bir kesimi temsil ettiğinizi iddia ediyorsanız onların derdine de çare olamazsınız. Türkiye’de geçmişte bunlar yaşandı dolayısıyla bunların acı sonuçları oldu. Bu yolda ısrar edilirse yine acılarla sonuçlanacak bir neticeye gidilir. En çok da bedeli bunu yapanlar ve temsil iddiasında olanlar öder. Bugün Suriye’de Irak’ta en ağır bedelleri kim ödüyor? Oraları karıştıran, güya belli kesimlerin sözcüsü olduklarını iddia ettiği guruplar yaşıyor. Bunun özellikle Kürt kökenli kardeşlerimize de bir faydası yok. Biz, bütün kesimlere yapıcı, yol gösterici şekilde sesleniyoruz.

SİYASETİ ÜLKEMİZ MİLLETİMİZ DEVLETİMİZ İÇİN YAPIYORUZ

Ülke bizim, devlet bizim, milet bizim, zarar görmesini hiçbir zaman istemeyiz. Zarar görmemesi adına fedakarlık yapılması gerekiyorsa da BBP her zaman yapmıştır, bundan sonra da yaparız. Biz siyaseti ülkemiz, milletimiz, devletimiz için yapıyoruz. Bu anlayıştan hiçbir zaman dönmedik bundan sonra da dönmeyeceğiz

YALNIZCA ALEVİLERE DEĞİL HERKESE YAPILMIŞ BİR KÖTÜLÜK

İzmir'de alevi vatandaşın duvarına yazılan tahrik edici sözleri de gündemine alan Destici: “Bu sadece Alevilere değil bu ülkede yaşayan herkese yapılmış bir kötülüktür. Ben bunu kendi evime yapılmış olarak kabul ediyorum. En kısa zamanda failleri bulunacak ve hukukun önüne çıkarılacaktır. Bu olay böylece bırakılmamalıdır. Türkiye’de kutuplaştırılacak meseleler bellidir. Bugüne kadar sağ-sol, Alevi- Sünni, Türk-Kürt, üstünden gidilmiştir. Yine aynı senaryolar tekrar tezgahlanmaya çalışılmaktadır. Toplum bütünüyle tepki vermiştir; iktidarıyla, muhalefetiyle, sağıyla, soluyla. Tüm kesimlerin tepki vermesi çok sevindiricidir. Biz bütün bu unsurlarımızla birlikte Türk milletiyiz” dedi.

YENİ KURULACAK PARTİLERE İLİŞKİN KONUŞTU

2 yeni parti kurulacağıyla ilgili soruya Destici, “Yeni sisteme Türkiye geçerken çoğu kesimler ‘bu sistemle birlikte Türkiye iki partili sisteme doğru gidiyor’ iddiasında bulunmuşlardı.

Ben de o zaman bunun doğru olmadığını, bu sistemde siyasi partilerin güçleneceğini ve çoğalacağını ifade etmiştim. Bu yeni sistem siyasi partileri çok kıymetli hale getirmiştir. Bu Türkiye’de, yeni partilerin kurulmasına bir nevi imkan tanımıştır. Bu demokrasinin güçlenmesi adına önemlidir ve büyük bir kazançtır. Bir taban hareketi olarak ve Türkiye’nin meselelerine çözüm odaklı kurulan tüm siyasi partilere bizim saygımız vardır ve bunlar da zenginlik olarak görülür” şeklinde cevap verdi.

ERKEN SEÇİM GÖRMÜYORUM

Son günlerde tartışılan erken seçim konusuna da değinen Destici “Sayın Cumhurbaşkanı, bugüne kadar gördük ki seçimlerin hep zamanında yapılmasını yeğlemiştir. Birkaç ay erkene alınması dışında hep zamanında yapılmıştır seçimler. Meclisin salt çoğunluk değil 360 milletvekilinin seçim için el kaldırması lazım. Ben yakın bir zamanda bunun gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Çok olağanüstü şartlar yaşanır, başka bir şeydir. Şu anda erken seçim görmüyorum.'' dedi.

SARAYA GİDEN CHP'Lİ İDDİALARI 
Yaşananları 'Ava giden avlandı' diyerek açıklayan Destici ''Burada aslında bir fotoğraf da ortaya çıktı; Türkiye’de daha önce kamuoyunda duayen diye bilinen gazetecilerin gerçek yüzü de ortaya çıkmış oldu. Hem Cumhurbaşkanını hem CHP içindeki bazı kişi ya da grupları hedef alan bir yalan haber üzerinden bir girişim yapıldı. Bu girişim boşa çıkartıldı. Türk gazeteciliği anlamında da bir leke düşmüş oldu. Türkiye’nin bundan çok daha önemli meşeleri var bizim de bunlara odaklanmamız gerekiyor diye düşünüyorum” dedi.

HDP İLE İŞBİRLİĞİ DEMEK PKK İLE İŞBİRLİĞİ DEMEK

CHP ve İYİ Parti'nin kapalı kapılar ardında yaptıkları HDP ittifakına da değinen Destici: “Bugün kayyumlar atanıyor, atanmak zorundadır. Bu süreç ama Türkiye’yi dışarıda zora düşürüyor. Bu işi seçimle çözebilseydik bugün bu süreçlerle karşı karşıya kalmazdık. Ama tam tersine bazı siyasi partiler gitti onlarla işbirliği yaptılar. Bunu CHP de yaptı, İYİ Parti de yaptı, Saadet Partisi de yaptı. Açık işbirliği yaptılar. HDP ile işbirliği demek PKK ile işbirliği demektir. Sen nasıl olur da PKK ile işbirliği yapabilirsin, biraz daha oy alabilmek için” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Günün Manşetleri