SİYASET

CHP Suriye operasyonuna da karşı çıktı!

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat'ın Doğu'suna yapmayı planladığı askeri müdahaleye, CHP HDP'den önce itiraz etti. Gerekçe ise ilginç...

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Fırat'a operasyon konusuna da değindi.

Çeviköz, her zaman olduğu gibi hükümetin Suriye politikasını eleştirdi ve bu konuda olumlu adımların atılması gerektiğini dile getirdi.

Astana ve Soçi zirvelerinde alınan kararların yerine getirilmediğini savunan Çeviköz, "İdlib’de herhangi bir çatışmanın Birleşmiş Milletler'e göre 3 milyonun üzerinde sığınmacının Türkiye’ye akın etmesine yol açacağı ileri sürülüyor” dedi.

ESAD İLE DİYALOG ÇAĞRISI

Çeviköz, Suriye’nin kuzeyinde tesis edilmesi planlanan ‘güvenli bölge’ye yönelik ABD’li askeri yetkililer ile yapılan görüşmeleri önemsediklerini kaydederek, “Bu görüşmeleri önemsiyoruz ve bu görüşmelerden mutlaka bir sonuç alınması gerektiği düşüncesindeyiz. Sonuç alınana kadar da diyaloğun ve görüşmelerin önemini özellikle vurguluyoruz” diye konuştu.

CHP'li Ünal Çeviköz

FARKLI ÇÖZÜMLER BULUNABİLİR

Çeviköz, “Fırat’ın doğusu konusu Türkiye’nin güvenliği meselesidir, bunu elbette kabul ediyoruz. Ancak, Fırat’ın doğusu ile ilgili sorunun çözümü için alternatifler olduğunu ve bu alternatiflerin başında da barışçı yaklaşımın ve diyaloğun geldiğini düşünüyoruz. CHP’nin sorunlara yaklaşımı daima barışçıldır. Atatürk’ten ilham aldığımızı özellikle vurgulamak isterim” diye konuştu.

Yorumlar
Günün Manşetleri