SİYASET

CHP'de Cumhurbaşkanlığı adaylığı için sürpriz isim

Taciz, tecavüz, istifa haberleriyle çalkalanan CHP'de gündem bu kez 2023'deki Cumhurbaşkanlığı adaylığı için CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen sürpriz isim oldu.

Taciz, tecavüz ve istifa haberlerinin her gün bir yenisinin eklendiği CHP'de Kılıçdaroğlu'nun 2023'deki Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili sürpriz bir isimle görüştüğü iddia edildi.

Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanı Melih Gökçek Twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamada, "Murat Karayalçın Kılıçdaroğlu'na gider; “Cumhurbaşkanlığına adayım. Desteğinizi istiyorum." dediğini ifade etti.

Gökçek açıklamasının devamında ise Kılıçdaroğlu'nun Karayalçın'a şu yanıtını verdiğini iddia etti: "Muratcım karar verdim. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı CHP’ye kayıtlı üyeler arasında yapılacak seçimle belirlenecek. Sen de şimdiden kulisini yap, üyeler seni seçerse adayımız olursun.” 

Murat Karayalçın kimdir?

Murat Karayalçın (1943, Samsun), Türk siyasetçi. 1993-95 arasında Başbakan Yardımcısı, 1994-95 arasında Dışişleri Bakanı ve 1989-93 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Rize Çamlıhemşinli bir ailenin oğlu olarak Samsun'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye Bölümünden 1968 yılında mezun oldu. Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) uzman yardımcısı ve uzman olarak çalıştı, İngiltere'de kalkınma ekonomisi üzerine lisans derecesi aldı. 1978-1979 yıllarında Köy İşleri Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. Batıkent Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği'nin (Kent-Koop) kurucuları arasında yer alan Karayalçın, Kent-Koop'ta sırasıyla mali sekreterlik, genel sekreterlik ve 1981'den 1991 yılına kadar da Genel Başkanlık görevlerini üstlendi.

Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki öğrencilik yıllarında sağ öğrencilerin kurduğu Hür Düşünce Kulübü'nde yer almış olan Karayalçın, 26 Mart 1989 tarihinde yapılan yerel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den (SHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bu görevini SHP'nin 11 Eylül 1993'te yapılan 4. Olağan Kurultayında Genel Başkanlığa seçilmesine kadar sürdürdü. Genel başkanlığa seçilmesiyle, DYP-SHP Koalisyon hükümeti'nde Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı (1994-1995) olarak görev yaptı. Şubat 1995'te SHP'nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile birleşmesinden sonra genel başkanlıktan ayrıldı. 9-10 Eylül 1995 tarihlerinde yapılan CHP 27. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlığa adaylığını koydu, ancak Deniz Baykal'a karşı yenildi.

1995 genel seçimlerinde CHP listesinden Samsun Milletvekili seçildi.18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığını koydu fakat kazanamadı. 22 Mayıs 1999'da toplanan CHP IX. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkanlığa adaylığını koydu fakat kazanamadı. 2001 yılında CHP'den istifa etti ve Fikri Sağlar ile birlikte solda yeni bir oluşum için yola koyuldu, solda ittifak hareketi ile geniş tabanlı bir parti oluşturulmaya çalışıldı.

Mayıs 2002'de Sosyaldemokrat Halk Partisi adında yeni bir parti kurdu. 2004 Yerel Seçimleri'nde Sosyaldemokrat Halk Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına tekrar aday oldu ancak kazanamadı.2009 Yerel Seçimleri'nde CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu; ancak seçimleri kazanamadı. 2012-14 arasında CHP Parti Meclisi üyeliği yaptı.17 Aralık 2014 tarihinde CHP İstanbul il başkanlığına atandı. Bu görevi Aralık 2015'e kadar devam ettirdi.

Yorumlar 4 Yorum
Günün Manşetleri