SİYASET

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi, Meclis harekete geçti

AK Parti tarafından sunulan önerge üzerine, TBMM'de kadına yönelik şiddetin araştırılması amacıyla komisyon kurulmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun'da yaşanan ve ülkede infiale sebep olan darp olayının ardından Meclis'te kadına yönelik şiddet olaylarının araştırılması için yeni bir komisyon kurulacağını duyurmuştu.

AK Parti Grup Başkanvekilleri Mehmet Muş, Bülent Turan, Özlem Zengin, Emin Akbaşoğlu ve Cahit Özkan imzalı önerge, bugün TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

KOMİSYON İÇİN İLK ADIM ATILDI

Son günlerde artan şiddet olaylarına vurgu yapılan önergede, Türkiye'de kadına yönelik şiddetle mücadelede hukuktan siyasete, kurumlardan sivil toplum kesimlerine kadar el birliği içinde yıllardır sürdürülen mücadelenin nihai hedefinin tek bir vakanın dahi yaşanmamasını sağlamak olduğuna dikkat çekildi.

Önergede şu ifadeler yer aldı:

"Bu kapsamda kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadının insan haklarının korunması ve güçlendirilmesi ile kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal düzenlemeler kadar bu düzenlemelerin etkin şekilde uygulanması, şiddet mağduruna yönelik koruma, tedavi, rehabilitasyon hizmetlerinin sunulması ile konu hakkında toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artırılması da büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede, kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğu inancıyla yürütülen çalışmalar geniş bir yelpazede, kararlılıkla ve kapsamlı işbirliğiyle sürdürülmektedir."

ÖNERGE KABUL EDİLDİ

Önergenin, TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilmesi üzerine komisyon kuruldu.

Yorumlar 2 Yorum
Günün Manşetleri