SİYASET

Davutoğlu'nun ilk işi bakın ne olacak?

Davutoğlu'nun ekibinde yer alan AK Parti Ankara eski İl Başkanı Nedim Yamalı'nın söylediklerine göre yeni kurulacak partinin ilk işi milletin oylarıyla kabul edilen başkanlık sistemini kaldırmak olacak.

AK Parti'den ihraç talebinin ardından istifasını veren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekibi uzun zamandır yeni kurulacak olan parti üzerinde çalışıyor. 

Ahmet Davutoğlu’nun yeni kuracağı parti ekibine katılan AK Parti Ankara eski İl Başkanı Nedim Yamalı, henüz ismi ve logosu belli olmayan partiye ilişkin konuştu.

Yamalı çalışmaların devam ettiğini belirterek “Partinin programına son şekli geçen hafta verildi. Tüzük üzerinde çalışmalar sürüyor. Birçok ilde taban oluşturmamız ve teşkilatlanmamız devam ediyor” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN DÖNECEĞİZ

Halkın %50'sinden fazlasının oyuyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni kaldıracaklarını söyleyen Yamalı, halkın oyuyla kabul edilen bir sistemi hangi yöntemle kaldıracaklarına dair herhangi bir bilgi vermedi.

Sistem değişikliğine vurgu yapan Yamalı ayrıca eski sistem olan parlamenter sistemi de savunacaklarını söyledi.

BABACAN VE GÜL'LE ARALARINDA NE GEÇTİ?

AK Parti'den uzaklaşmalarıyla birlikte isimleri aynı cümlede çokca zikredilen Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Abdullah Gül yeni parti çalışmalarını aynı çatı altında devam ettirmeme kararı aldı.

Bu konu hakkında da konuşan Yamalı:

“Hal ve gidişatın iyi olmadığını Abdullah Gül ile Ali Babacan’a Ahmet Hoca ifade etti. Onlar ise aynı görüşü paylaştıklarını, Davutoğlu’nun kendi yolunda ilerlemesini, kendilerinin ise farklı bir oluşum içinde olacaklarını söylediler. Aramızda bir küslük, kırgınlık yoktur” dedi.

Yorumlar 4 Yorum
Günün Manşetleri