SİYASET

Erdoğan'dan AK Parti için önemli karar! Değişim için düğmeye bastı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi nedeniyle durdurulan kongre sürecinin hızla başlatılması talimatını verdi. Erdoğan'ın AK Parti MKYK'nın yüzde 40'ını değiştirmesi öngörülüyor.

Kongre süreci ile ilgili yeni bir kongre takvimi oluşturuluyor. Taslak takvime göre önümüzdeki hafta sonundan itibaren il kongrelerine devam edilecek.

ANKARA VE İSTANBUL

20 ya da 21 Şubat'ta Ankara, 26 ya da 27 Şubat'ta İstanbul il kongrelerinin yapılması bekleniyor. İstanbul'da şu ana kadar 20'ye yakın ilçenin başkanı ve yönetim kurullarında köklü değişiklik yapılması benimsenmişti. Başkan Erdoğan, il kongrelerine video konferansla katılacak.

KONGRE NİSAN'DA

AK Parti'nin 7'nci Olağan Büyük Kongresi'ni mart sonunda ya da nisan ayının ilk haftası, 13 Nisan'da başlayacak ramazan ayından önce yapması bekleniyor.

BÜYÜK DEĞİŞİKLİK

Başkan Erdoğan, yeni kadrolarını hem reformları hem de 2023 seçimlerini düşünerek oluşturacak.

Erdoğan'ın, partinin en yetkili organı MKYK'nın yüzde 40'nı değiştirmesi bekleniyor.

Sabah'ta yer alan habere göre bu değişiklik MYK'ya da yansıyacak. İlçe kongrelerinde ise yaklaşık yüzde 60'lık bir değişiklik yapılmıştı.

Erdoğan'ın, partinin yanı sıra önümüzdeki dönemde kabine ve bürokraside de önemli değişiklikler yapacağı kulislerde konuşuluyor.

Yorumlar
Günün Manşetleri