SİYASET

Fahrettin Altun: Rejim hedefleri meşru hedef konumundadır!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İdlib'de yaşanan süreç hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İletişim Başkanı Altun'un açıklamalarından öne çıkanlar: 

Suriye krizinde başından beri en mağdur ülke Türkiye. Sürecin başından itibaren çözüm konusunda en güçlü, kararlı ve net adımları atan Türkiye oldu.

*Türkiye milli güvenlik sorunundan kaynaklanan 'terörü kaynağında kurutmak' ve mülteci sorununu çözmek için 'güvenli bölge oluşturulması' için irade gösterdi, adımlar attı. Eğer adımlar atılmasaydı kriz Türkiye’ye sıçramış olacaktı, gündelik hayatlarımız büyük ölçüde tarumar olacaktı.

*Süreç boyunca uluslararası kamuoyundan yeterli desteği görmedik. Aksine zaman zaman bizden değil, terörden yana tavır takınıldığını gördük.

*Batılı ülkeler Suriye krizine 'bize mülteci gelmesin, bize yabancı savaşçı gelmesin' perspektifi ile baktı.

*Bugün itibariyle terör sorunu varlığını devam ettiriyor. Mülteci sorunu ise adım atılmadığı için ertelenmiştir.

*33 askerin şehit olduğu saldırıdan birinci derecede Esad rejimi sorumludur. Rusya ise gerek ikili ilişkilerimiz çerçevesinde gerek Astana ve Soçi mutabakatları kapsamında rejimin saldırılarını durdurmalı, engel olmalıydı.

*Rejim hedefleri, Türkiye Cumhuriyeti açısından meşru hedeftir.

*10 Şubat 2020’den bu yana TSK’nın düzenlediği operasyonlar kapsamında; 2038 Rejim askeri etkisiz hale getirildi. 48 Tank, 29 zırhlı araç, 53 obüs, 27 askeri araç, 9 mühhimat deposu kullanılamaz hale getirildi.

*TSK’nın Suriye sahasındaki tüm faaliyetleri TBMM’nin verdiği yetki temeli ve yetki kapsamında gerçekleştirilmektedir.

*İdlib Türkiye açısından hem milli güvenlik meselesi hem de insani boyutu ile hayati meseledir.

*İdlib düşerse milyonlarca mülteci Türkiye’ye, Avrupa’ya kaçmaya çalışacak. Yeni mültecilere Türkiye’nin yardım etme, kaynak üretme imkanı kalmamıştır.

*Esad, ulusulararası toplumun kayıtsızlığından faydalanarak, etnik temizlik yapıyor, insansızlaştırma hayalini gerçeğe dönüştürmeye çalışıyor. Ruanda, Bosna-Hersek’de yaşananlar karşısında bazı liderler üç maymunu oynamıştı. İdlib için de aynı durum söz konusu.

Yorumlar
Günün Manşetleri