SİYASET

HDP'li vekil Mensur Işık'ın PKK savunması Meclis'i karıştırdı

HDP'li vekil Mensur Işık'ın terör örgütü PKK'yı 'silahlı Kürt muhalefeti' olarak tanımlamasının ardından Meclis'te gergin anlar yaşandı.

TBMM Genel Kurulu'nda İmar Kanunu'nda değişiklik öngören Coğrafi Bilgi Sistemleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmeleri, gece geç saatlere kadara tartışmalar eşliğinde devam etti.

PKK SİLAHLI KÜRT MUHALEFETİ

Teklifin görüşmelerinde söz alan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık'ın, konuşmasının bir bölümünde terör örgütü PKK'yı "silahlı Kürt muhalefeti" olarak tanımlaması üzerine tartışma çıktı.

hdp

BİRLEŞİME ARA VERİLDİ

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Mensur Işık'ın konuşmasına ilişkin tutanakları talep ettiğini belirtti, ancak tartışmaların uzaması üzerine birleşime ara verdi.

Yaklaşık bir saatlik aranın ardından birleşimi açan Bilgiç, Işık'ın, "silahlı Kürt muhalefetiyle yürüttüğü savaş" ifadesinin TBMM İçtüzüğüne göre, Meclis'ten geçici çıkarma cezasını gerektirdiğini belirterek, Işık'a bir birleşim çıkarma cezası verilmesini teklif etti.

hdp

MECLİS'TEN ÇIKARMA CEZASI

Daha sonra HDP'li Işık'a, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin oylarıyla, İçtüzüğün 161. maddesi uyarınca TBMM Genel Kurulu'ndan bir birleşim çıkarma cezası verildi.

O İFADE TUTANAKLARDAN ÇIKARILDI

Oylamanın ardından Mensur Işık'ın "silahlı Kürt muhalefetiyle yürüttüğü savaş" ifadesini Meclis dışında tekrarlamaması ihtar edildi ve bu ifadenin tutanaktan çıkarılması kabul edildi.

Yorumlar
Günün Manşetleri