SİYASET

İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray'dan bomba açıklama! AK Parti ile ittifak yapılacak

İYİ Parti'de 'oy verilmeyecekler listesi üzerinden başlayan kriz bitmek bilmiyor. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, o listenin bir suikast olduğunu belirterek, bunun nedeninin AK parti ile İYİ Parti arasında yapılacak ittifaka zemin hazırlamak olduğunu öne sürdü.

İyi Parti'nin 2. Olağan Kurultayı'nda ortaya çıkan ve parti içinde krize neden olan 'oy verilmeyecekler listesi'nde ismi geçen Aytun Çıray, İYİ parti ile AK Parti'nin ittifak yapacağını, buna karşı çıktığını için de İYİ Parti'de kendisine yönelik liste operasyonunun yapıldığını iddia etti.

Uğur Dündar'a konuşan İYİ Parti milletvekili Aytun Çıray'ın iddiaları siyaset dünyasını karıştıracak gibi...

BİZE AKŞENER'İN BİLGİSİ DAHİLİNDE SUİKAST YAPILDI

'Oy verilmeyecekler listesi' ile kendilerine bilerek itibar suikasti yapıldığını ve bunun Genel Başkan Meral Akşener'in bilgisi dahilinde gerçekleştiğini söyledi. Çıray, "Çünkü oy verme işlemi başlamadan önce kendisini uyardım. 'Bir operasyon yapılıyor, durdurun lütfen' dedim. Ama müdahale etmedi!" dedi.

'İYİ PARTİ İLE AK PARTİ İTTİFAK YAPACAK...'

"Bizim İYİ Parti'de yaşadığımız kumpas, yakın gelecekteki siyaseti oluşturacak senaryoların güçlü bir işareti" iddiasında bulunan Aytun Çıray, AK Parti ile İYİ Parti'nin ittifak yapacağını öne sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Akşener'e çağrısının ardından Akşener'in işaret ettiği iyileştirilmiş parlamenter sistem şartını hatırlatan Çıray, "Sayın Meral Akşener bir masada buluşabilmek için, sözde iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi meşruiyet aracı olarak kullanacaklar. Bugüne kadar bunun zeminleri hazırlandı" diye konuştu.

''BENİ İTTİFAK YAPMAK İÇİN TASFİYE ETTİLER''

Bu doğrultuda kendisinin tasfiye edilmeye çalışıldığını ileri süren Çıray, "Benim tasfiyemi mecburi kılan yeni anayasanın seçimlerden sonra yapılması, anayasanın ikiden fazla Cumhurbaşkanı seçilemeyeceğine dair 101. maddesini gündeme getirmem ve erken seçime muhalefetin oyları ile değil, Sayın Cumhurbaşkanı'nın kararı ile gidilmesi gerektiğini önermemdir" görüşünü paylaştı.

''ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ REFERANDUMA GÖTÜRMEK İÇİN...''

"MHP, HDP ile bir araya gelemeyeceğine göre; anayasa değişikliklerini referanduma götürmek için de İYİ Parti gereklidir. Böyle bir sözde reform, Türkiye için tam bir talihsizlik olur" diyen Çıray, "Çünkü mutlak güçler ayrılığının olduğu güçlü bir gerçek parlamenter sistemin önünü kapatır. Oysa ülkenin, özellikle gençler açısından gecikecek tek bir günü dahi yok" ifadelerini kullandı.

''AKŞENER'E 'VEBALE ORTAK OLMAYIN' ÇAĞRISI''

Aytun Çıray Akşener'e şöyle seslendi:

"Bu vebale sakın ortak olmayın. İYİ Parti hepimizin eseri. Kuvvetler ayrılığını sağlayacak rejimin inşasını kapalı kapılar arkasında Cumhur İttifakı ile değil, seçimlerden sonra milletimizle beraber yapalım."

Yorumlar 4 Yorum
Günün Manşetleri