SİYASET

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin detaylarını köşesine taşıdı.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin detaylarını köşesine taşıdı.

Selvi köşesinde şu ifadelere yer verdi:

Cumhurbaşkanlığı seçimine 3 yıl var ancak CHP’nin Cumhurbaşkanı adayına dönük değerlendirmeleri şimdiden başladı. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun isimleri gündemden düşmüyor. “Kılıçdaroğlu da aday olabilir” deniliyor. Abdullah Gül, Ekrem İmamoğlu isimlerini hatırlattıktan sonra Kılıçdaroğlu’na “CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bir kimseye angaje misiniz, sizin aklınızda bir isim var mı?” diye sordum.

“Hayır, hayır. Çok erken bu tür tartışmalar için. Ne ortam ne zemin, hiçbir şey yok. Yani tamamen yapay bir tartışma” karşılığını verdi. Daha önceki konuşmamızda da Kılıçdaroğlu kimseye angaje olmadığını, kimseye bu konuda söz vermediğini söylemiş ve Cumhurbaşkanlığı tartışmasını erken bulduğunu söylemişti. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı konusundaki tartışmaları erken buluyor, bu konuyu ortaya atarak ‘millet ittifakı’nda farklı tartışmalara kapı açmak istemiyor.

ERKEN SEÇİM İSTİYOR MU?

Seçimlerin üzerinden 2 yıl geçti ama erken seçim tartışması gündemden düşmüyor. İşin bir de doğrudan Kılıçdaroğlu’nu ilgilendiren boyutu var. O nedenle CHP Lideri’ne “‘Kılıçdaroğlu erken seçim istiyor’ şeklinde yorumlar yapılıyor. Siz erken seçim istiyor musunuz, Türkiye’de bir erken seçim ihtimali var mı?” diye sordum. Kılıçdaroğlu, erken seçim kararını alacak iki kişi olduğunu söyledi. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğeri ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli. Kılıçdaroğlu’nun sözlerini noktasına, virgülüne dokunmadan aynen aktarıyorum:

Kimsenin erken seçim istediği yok ki... Kaldı ki benim veya bir başkasının erken seçim istemesinin bir anlamı da yok. Erken seçimi hayata geçirecek olan Erdoğan. Yani Türkiye’de bir kişi parlamentoya hâkim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Erdoğan’ın vesayeti altında. O erken seçim isterse erken seçim olur, istemezse olmaz. Onu erken seçime zorunlu kılacak olan ikinci kişinin adı da Bahçeli. Yani Bahçeli, ‘Kusura bakma, sen memleketi felakete sürükledin, ben destek vermekten vazgeçiyorum’ derse, zorunlu olarak erken seçime gidilir. Onun dışında bir erken seçim yok.

BAHÇELİ’Yİ ADRES GÖSTERDİ

 Bahçeli, erken seçime karşı olduğunu açıklıyor. Seçimlerin 2023 yılında, yani zamanında yapılacağını söylüyor. Buna rağmen Kılıçdaroğlu, Bahçeli’yi adres gösterdi. Peki Bahçeli’nin böyle bir tavrını gözlemliyor mu? Kılıçdaroğlu, “Hayır” karşılığını verdi. Ama ardından, “Geçmişte yaptı, Ecevit’e yaptı, diğer dönemlerde de yaptı. Yeri geldi, ‘Ben erken seçim istiyorum’ dedi, erken seçim oldu” diye ekledi.

Yorumlar 3 Yorum
Günün Manşetleri