SİYASET

Kılıçdaroğlu PKK'ya söyleyemediklerini iktidara söyledi! 13 şehit için Erdoğan'ı suçladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında hain terör örgütü PKK tarafından katledilen 13 şehidimizle ilgili konuşurken PKK'dan çok iktidara yüklendi. İktidara yönelik sözlerinde 13 görevlinin kurtarılması için neler yapıldığını soran Kılıçdaroğlu, grup toplantısından hemen önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından bilgilendirilmişti.

Yaşanan kalleş katliamın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin konuya ilişkin TBMM'ye soru önergesi verdiğini açıklamış, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da Meclis'i bugün bilgilendireceklerini belirtmişti.

KILIÇDAROĞLU BİLGİLENDİRİLDİ

Akar ve Soylu, TBMM Genel Kurulu'nda konuşmadan önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu TBMM'deki makamında ziyaret etti.

Yaklaşık 50 dakika süren görüşmede iki bakan, Meclis'ten önce, Kemal Kılıçdaroğlu'na 13 vatandaşımızın Gara'da şehit edilmesi ve Pençe Kartal-2 Harekatı'na ilişkin kapsamlı bilgi verdi.

KILIÇDAROĞLU GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Hain terör örgütü PKK tarafından katledilen 13 şehit hakkında dikkat çeken ifadeler kullanan Kılıçdaroğlu şöyleu ifadeleri kullandı:

GARA OPERASYONU

"Gara şehitlerimiz var. Uzman Çavuş Hüseyin Sarı, Polis Memuru Sedat Yabalak, Jandarma Astsubay Semih Özbek, Polis Memuru Vedat Kaya, Jandarma er Süleyman Sungur, Uzman erbaş Mevlit Kahveci, Topçu er Müslüm Altıntaş, Er Adil Kabaklı, Aydın Köse, sivil Muhammet Salih Kanca...

5-6 yıldır defalarca hatırlatılmasına karşın ne yapıldı? Ve şimdi bunların tamamı hayatını kaybetti. Şehit ailelerinin evlerine kor ateşi düştü.

Hepimiz yanıyoruz, içimiz yanıyor. Öyle bir noktaya geldik ki şehitleri üzerinden hesaplaşan bir Türkiye.

Bir tweet üzerinden kıyamet kopardılar. Şehit şehittir arkadaşlar. Ayrı bir yeri vardır. Aileler defalarca geldiler. Arkadaşlarımızı görevlendirdik. Olaya iktidarın el atması gerektiğini söyledik.

Çocukları terör örgütünün elinde olan ailelerle basın toplantıları yaptık. Soru önergeleri verildi. Her soru önergesi sıradan olayın özüne inmeyen şöyle;

“terör örgütüne yönelik mücadele azimle devam etmektedir”

Meclis’e böyle yanıt veriyorlar. Bunlar kurtuldu mu hayır.

Elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu kardeşlerimizin öldüğü haberi geldi. Açıklamayı Malatya Valisi yapıyor; niçin?

Cumhurbaşkanlığı, Milli Savunma, İçişleri Bakanlığı'nda oturan birisi var. Aynı şey İdlib'de de olmuştu. Orada da Hatay Valisi yapmıştı. Çünkü hatalarını, kusurları, eksikliklerini biliyorlar."

''ERDOĞAN'IN MÜJDESİ BUYDU''

Kılıçdaroğlu, "Erdoğan 'Çarşamba günü bir müjde vereceğim' demişti. Açıklama yapmaktan korktular. Devleti yöneten birisi böyle bir açıklama yapmaz. Operasyon gizli yapılır, kimseye haber verilmez. Devletin nasıl yönetileceğini bilmiyorlar" ifadelerini kullandı.

YİNE ERDOĞAN'I ELEŞTİRDİ: ''KİNLE DEVLET YÖNETİLMEZ''

CHP lideri, "Şehit var daha cenaze kalkmamış kavga ediyorlar. Sen ben kavgası mı bu?" derken şunları söyledi:

"Şehitlerimiz geldi. Başsağlığı dileklerimiz var. AKP’ye ait troller harekete geçti. Kabahatlerini örtmek için. Mezardan korkan yanından gererken şarkı türkü söyler ya aynen öyle.

Bu ülke için hayatlarını veriler onlar. Bu ayrılık, bu korku neden. Farklı bir iklimi Türkiye’ye getirmeye çalışıyorlar. Şehitler üzerinden de ayrıştırmaya çalışıyorlar.

Daha defnedilmemiş, yaralar tazeyken bunu sarayın talimatı üzerine yapıyorlar. Ben üzülüyorum, içim acıyor. Şehit var daha cenaze kalkmamış kavga ediyorlar. Sen ben kavgası mı bu?

Kinle devlet yönetilmez, bilgi birikimle yönetilir. Beni niye eleştirdin; seni ezeceğim iftira atacağım.

Bir de kendilerini başka pozisyonda tutuyorlar; “Biz Müslümanız diğerleri değil” Ben buradan söz veriyorum. Bu coğrafyada yaşıyorsanız asla ayrımcılık yapmayacağız.

Türkiye bu acıları yaşıyor. Duydum da önce inanamadım. Erdoğan bu olaylar hiç olmamış gibi bir yaylaya kahvaltıya gidiyor.

Rize Trabzon arasında her 15 metreye bir polis dikiyorlar. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş. Sen kendi vatandaşına güvenmiyorsun. Şikayeti orada görev yapan polis yapıyor."

"ŞEHİT ANNESİ PROPAGANDA YAPILDI"

AK Parti'nin Rize kongresini eleştiren Kılıçdaroğlu, "13 kişi hayatını kaybetmiş şehidimiz var. Umurunda bile değil. Şehidimiz var kongre yapıyor.

Vatandaşlarımızdan rica ediyorum; internetten açın, izleyin. O gülüşmeler, kahkahalar, fıkralar. 13 kişi hayatını kaybetti ya.

Hangi ahlaka inanca göre yapıyorsunuz bunu. İnsan 13 kişi hayatını kaybetmiş şehidimiz var bari buna saygı göster.

Topu Malatya Valisi’ne atmışsın. Kaçacak delik arıyorlar. Kusurlarını çok iyi biliyorlar. Kongrede güle oynaya kongre yapıp bir de şehit ailesini telefonla bağlıyorlar.

Anne ağlamaklı, Erdoğan’ın keyfi yerinde. Allah bu millete sabır versin. Şehit annesini propaganda malzemesi yapıyor. Şehit ailelerine yakınım mesajı vermeye çalışıyor. Ama gülüp eğleniyor. Bırakın anne bari matemini yaşasın. O annenin acısını dramını onlar biliyor mu?" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN SORULAR: ''KURTARMAK İÇİN NE YAPTINIZ?''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 5 soru yönelten CHP lideri Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"1- Bölücü terör örgütünün 5,5, yıl elinde tuttuğu vatan evlatlarını kurtarmak için ne yaptınız?

2- Terör örgütü başı Abdullah Öcalan'dan seçimlerde yardımcı olması için mektup dilenirken, şimdi niye yardım istemediniz? İstanbul seçimleri daha mı kıymetliydi?

3- Yıllarca 'Dostum Trump' dediniz, niye dostluğunuzu vatan evlatlarını kurtarmak için kullanmadınız?

4- Ulusal insan hakları örgütü ve uluslararası insan hakları örgütlerine çağrıda bulunmak hiç aklınıza gelmedi mi?

5- Rize'de yaptığınız açıklamalarda, sınır ötesi operasyonlardan hedeflerinden birinin de 13 evladımızın kurtarılması olduğunu ama başarılı olmadığını söylediniz. Bu başarısızlığın sahibi kim?"

CHP lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

"Normalde birisinin bu sorumluluğu alıp istifa etmesi lazım. Rehine kurtarmaya gidiyorsunuz ölüyorlar ve 3 askerimiz.

Bunun hesabını kim verecek? 13 şehidimizin kanları yerdedir. Onlar Türkiye'ye getirilebilirdi. Güya çarşamba günü açıklama yapacak, biz 13 kişiyi kurtardık.

Hedef buydu. Davulla zurnayla rehine mi kurtarılır? 13 şehidimizin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan'dır. 5 sorunun cevabını bekliyorum."

"Şimdi savunmaya geçti. Salı toplantılarını çarşambaya aldı" diyen CHP lideri, "Yarın bu 5 sorunun cevabını bekliyorum" diye konuştu.

Yorumlar 5 Yorum
Günün Manşetleri