SİYASET

Kılıçdaroğlu'ndan Osman Kavala'ya beraat talebi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugünkü grup toplantısında 15 Temmuz darbe girişimi davasından dolayı tutuklu bulunan Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istedi. Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamayı ABD Dışişleri Bakanlığı'nın aynı doğrultudaki açıklamasından dakikalar sonra yapması dikkat çekti.

ABD Dışişleri'nden yapılan açıklamada Gezi Parkı provokasyonu ve 15 Temmuz darbe girişimi davalarından yargılanan Osman Kavala'nın serbest bırakılması istenmişti.

TÜRKİYE'DEN YANIT GECİKMEDİ

Kavala hakkında yapılan bu açıklamaya sert bir cevap veren Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU, ABD'NİN TALEBİNİ TEKRARLADI

ABD tarafından yapılan açıklamanın üzerinden dakikalar geçmesinin ardından benzer açıklama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi.

Kılıçdaroğlu da 'kızıl soros' lakaplı Osman Kavala'nın suçsuz olduğunu iddia ederek beraat edilmesi gerektiğini söyledi. 

"OSMAN KAVALA VE DEMİRTAŞ SUÇSUZDUR''

Amerika ile Türkiye arasında yaşanan bu gerilime CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Partisinin grup toplantısına konuşan CHP Lideri, Osman Kavala'nın suç uydurularak cezaevinde tutulduğunu söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Osman Kavala'nın yanı sıra terör soruşturmasında tutuklanan Selahattin Demirtaş'ın da serbest bırakılması gerektiğini savundu.

CHP Lideri, "Osman Kavala 1001 gündür içeride. Beraat etmişse beraat etmiştir, yeni bir suç uyduruyorsanız siz Osman Kavala'dan intikam alıyorsunuz. Artık yargı değil olay bir intikama dönüşmüştür. Tıpkı Selahattin Bey gibi. Bu insanlar suçlu değil ki." dedi

Yorumlar
Günün Manşetleri