SİYASET

Meral Akşener'den Boğaziçi tepkisi: Bağırarak konuşursanız provokatörler devreye girer

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, polis araçlarına saldırarak devlet malına zarar veren provokatörlerin taşkınlarını devlet yönetimine ve yöneticilerin söylemlerine bağlayarak ört bas etmeye çalıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e 16 Nisan referandumunun ardından mühürsüz oy pusulalarına ilişkin yaptığı bir açıklama nedeniyle 31 Mart seçiminin ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı dava açmış, kamu görevlisine hakaret suçlaması yöneltmişti.

Akşener, bu suçlamayla ilgili Ankara Adliyesi’nde ifade verdi.

İfadesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

''ERDOĞAN VE BAHÇELİ'NİN TORUNU YAŞINDALAR''

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Melih Bulu'nun atanmasının ardından yaşananlara ilişkin İYİ Parti'nin tavrının net olduğunu ifade eden Akşener şunları söyledi:

''Bu kişilerin torunları yaşında gencecik çocuklar bunlar hem Sayın Erdoğan'ın hem Sayın Bahçeli'nin ve hepsinin. Cumhur İttifakı'nın bütün birleşenlerinin torunları yaşında gençler.

İkincisi okul dışından atanmış, bilimsel hırsızlık yaptığı sabit bir kişi. AK Parti'den aday olmuş değerli bir arkadaşsa o zaman neden milletvekili, bakan yapılmamış?

Niçin o yapılmamış bu yapılmamış ama Boğaziçi Üniversitesi'ne tayin edilmiş. Özelliği ne dışarıdan olması, o geleneğin dışından olması.

SİZ YUKARDAN BAĞIRIRSANIZ, PROVOKATÖRLER DEVREYE GİRER

Boğaziçi Üniversitesi'nde AK Parti'ye yakın elbette hoca vardır. AKP'yi beğenen, oy veren, ilkelerine uyan hocalar elbette vardır. Onlardan değil de dışarıdan birinin atanmış olmasına biz dikkatle bakıyoruz. Dolayısıyla gençler, üniversite hocaları buna karşı çıktılar. Demokratik bir hakkı protesto hakkını kullandılar.

Şimdi siz çok yüksek tondan bağırarak konuştuğunuz zaman bu çocukları bu gençleri dinleme yerine, ‘ne diyorsun kardeşim, oğlum, kızım, ne diyorsun arkadaş?' demek yerine çok üst perdeden bu meseleyi derinleştiren bir dil ve tutum aldığınız zaman provokatörler devreye girer.

Devleti yöneten muhteremler olarak göreviniz hem burada bulunan sizlerin, bizlerin hem o üniversitedeki protesto yapan çocukların, gençlerin güvenliğini sağlamaktır.

BURADAN BİR GERİLİM VE GERGİNLİK ÇIKARMA İHTİYACI VAR

Şu anda Türkiye'de yapılan bir ciddiyetsizlik ve cıvıklık olarak değerlendiriyorum. Buradan gerilim ve gerginlik çıkarma ihtiyacı var.

Fakat ben 80 öncesinin talebesiyim Sayın Erdoğan bilmez, diğerleri de bilmez çakıl taşı olan bizdik o zaman. Yani dövüşen bizdik. Kaosu çıkaran kaosun bir parçası olan yönetemez.

BU ÇOCUKLARA TERÖRİST DİYEMEZSİN KARDEŞİM

Dolayısıyla bugün bu ülkeyi yöneten muhteremlere diyorum ki bir bu dili terk edin. O çocuklara Cumhurbaşkanı olarak terörist diyemezsin kardeşim.

Bu bir gündem değiştirme çabası ise de yanlış, o gençlere karşı tutum da yanlış. Buradan bir fayda çıkmaz. Ne arkadaşlara fayda çıkar ne Türkiye'ye fayda çıkar. Fayda çıkmaz. Dolayısıyla o arkadaşı, rektör olarak atanan arkadaşa da istifa et deniliyor.

Bakın liberalliğiyle meşhur olan o kişinin kendini koyduğu yer çok ilginç ‘bana dokunan devlete dokunmuş olur' diyor. Ya biz nereye gidiyoruz?

'BİN YAŞINDAKİ İNSANLARIN ERGEN TAVRINA HAYRET EDİYORUM'

Akşener sözlerinin devamında şunları söyledi:

Altı sonu insansın kardeşim, profesörsün. Elbette kendini çok değerli görüyor olabilirsin. Ya ne makammış kardeşim. Bu konuşma biçiminin kimseye faydası yok.

 Ama o gençlerin de onlara sağduyu ve ciddiyetle, dikkatle yaklaşan yaşlı takım olmadığına göre bu ülkeyi yönetenlerin her biri ergen haline dönmüş olduğuna göre, gençler akıllı olmak, dikkatli olmak sizin göreviniz oldu.

- Provokatörlere, provokasyonlara dikkatli olmak sizin göreviniz oldu maalesef. Bin yaşındaki insanların ergen tavrına hayretler içinde kalıyorum.

Yorumlar 8 Yorum
Günün Manşetleri