SİYASET

Meral Akşener'den iktidara Atatürk'lü Ayasofya tepkisi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ayasofya tartışmalarına Atatürk üzerinden dahil oldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ayasofya'nın tekrar ibadete açılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Danıştay kararı ve ardından gelen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile asli hüviyetine rücu eden Ayasofya Camii'nin tarihi arka planı hakkında konuşan Akşener, yine iktidarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi.

''AYASOFYA'YI CAMİİ OLARAK TESCİL EDEN KİŞİ ATATÜRK'TÜR''

Akşener, Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili "Kendine gel Sayın Erdoğan Ağzından çıkanı kulağın duysun.19 Kasım 1936 tarihinde düzenlenen tapu evrakında, Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesinden sonra, yeni Türk devletinin kayıtlarına Ayasofya’yı, Cami-i Şerif olarak tescil eden ikinci kişi, o beğenmediğin Mustafa Kemal Atatürk’tür." şeklinde konuştu.

''ATATÜRK İKİNCİ FATİH'TİR''

Akşener'in açıklamasından dikkat çeken kısımlar şu şekilde:

"Bu gerçek ortadayken, öyle hukuki hatadan söz etmek, daha da ötesi, utanmadan tarihe ihanet yakıştırması yapmak, makamı ne olursa olsun, kimsenin haddi değildir.

Ayasofya’nın Osmanlı dönemindeki fatihi Sultan Mehmet Han; Cumhuriyet dönemindeki fatihi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kimse Ayasofya üzerinden Atatürk ve silah arkadaşlarına dil uzatmasın. Onlar olmasaydı tapusunda Türk devleti yazan bir Ayasofya Camii olamazdı. Bu işler yapılırken tarihi gerçeklere ve kimseyi incitmeyeye özen göstermek gerekirdi.''

AYASOFYA'YI MÜZE YAPAN KARARDA ATATÜRK'ÜN İMZASI VAR

Bilindiği üzere Ayasofya Camii,  24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmişti. O kararın altında Mustafa Kemal Atatürk'ün imzası bulunuyor. 

Yorumlar 13 Yorum
Günün Manşetleri