SİYASET

Millet İttifakı'nda HDP çatlağı: 9 vekil için ayrı kararlar...

9 HDP milletvekili hakkında fezleke hazırlandı. Meclis'te yapılacak oylamada terör ile bağlantısı bulunan bu 9 ismin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına Millet İttifakı'nın üyesi olan İyi Parti'nin 'evet' demesi beklenirken, CHP'nin 'hayır' demesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da yer aldığı 108 sanık hakkındaki iddianamenin kabulünün ardından, Kobani olaylarının meydana geldiği 6-7-8 Ekim 2014'te HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi olan milletvekilleri hakkında fezleke hazırlamak üzere çalışma başlatmıştı.

Önümüzdeki günlerde Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek dava öncesinde savcılık, dokunulmazlıkları bulunan HDP'li 9 milletvekili hakkında fezleke hazırladı.

MİLLET İTTİFAKI'NIN KAFASI KARIŞIK

Dokunulmazlıkları kaldırılması için fezlekeleri hazırlanan vekiller arasında "Fatma Kurtulan, Garo Paylan, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Hakkı Saruhan Oluç, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Sezai Temelli, Pero Dundar ve Pervin Buldan" bulunuyor.

Millet İttifakı cephesinde ise HDP’li vekillerin dokunulmazlık oylamasının TBMM Karma Komisyonu’na gelmesinin stresi var.

HDP ile ilişkileri olan CHP ve  İyi Parti'nin bu fezlekeler ile ilgili hangi yönde oy kullanacağı merak ediliyor.

İYİ PARTİ'DEN BEKLENTİ EVET DEMELERİ

Gara bölgesinde hain terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ve alçakça şehit edilen 13 masum vatandaşımıza karşı PKK'yı aklamaya çalışan HDP'li vekillerin tutumu sonrası İyi Parti kulislerinde konuşulan "terör kırmızı çizgimiz olmalı ve bunun için evet demeliyiz" görüşü hakim.

CHP, HDP'Yİ KOLLAYACAK

CHP kulislerinde ise konuşulan HDP ile kurulan dostluk ilişkilerininin zarar görmemesi için Meclis'e sunulacak fezlekelere hayır denilmesi bekleniyor.

Yorumlar 1 Yorum
Günün Manşetleri