SİYASET

Millet İttifakı'ndan Saadet'siz 'iktidar' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Oğuzhan Asiltürk'ün görüşmesinin ardından Saadet Partisi'nin Cumhur İttifakı'na geçip geçmeyeceği tartışılırken İYİ Parti ve CHP'den dikkat çeken bir ortak açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaret etmesi sonrası Millet İttifakı'nda Saadet Partisi paniği var.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve İyi Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, ortak yazılı açıklama yaptı.

İki parti, Millet İttifakı'nın iktidara geleceğini belirterek, Saadet Partisi'ne gönderme yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti'nin önceliğinin Türkiye olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

''YOLUMUZ MEŞAKKATLİ VE DEMOKRASİ DERSELERİYLE DOLU''

"Bu temelde kurulmuş olan ittifakımız, ülkemizin geleceğinin şekillenmesi noktasında da yan yana durmaktadır. Millet İttifakı, demokratik hukuk devletine olan bağlılık, evrensel insan hakları ilkelerine saygı, Cumhuriyetimizin kazanımlarını ve milletimizin değerlerini koruyup kollama inancıyla bugünlere gelmiştir. Kurulan bu birliktelik ve yürüdüğümüz meşakkatli yol, demokrasi dersleriyle doludur"

KİRALIK 15 VEKİL ANILDI

Açıklamada, '2018 seçimleri öncesinde 'İyi Parti seçime girmesin' diye demokrasiye kumpas kurulduğu' belirtilerek, bunun, CHP'nin 15 milletvekili hamlesiyle aşıldığı anımsatıldı.

İyi Parti ile CHP'nin birlikte girdiği 2019 yerel seçimlerinde, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere çok sayıda büyükşehir belediyesinin, Millet İttifakı'nın adayları tarafından kazanıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

MİLLET İTTİFAKI İKTİDARA GELECEK

"Unutulmasın ki bu önemli sonuçlar, ülkemizin geleceği adına mücadele veren Genel Başkanlarımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Meral Akşener'in liderliğinde bir memleket masası çerçevesinde başarılmıştır.

İlk genel seçimlerde yurttaşlarımızın desteğiyle Millet İttifakı iktidarı kurulacak, iktidarımızda güçlendirilmiş parlamenter sistem, bağımsız ve tarafsız yargı tesis edilerek, kuvvetler ayrılığının yok edildiği tek adam rejimi sona erdirilecektir.

Bu bağlamda ittifak üyesi partilerimizin ilkeli ve kararlı yol yürüyüşü büyük emek ve mücadeleyle devam etmektedir.

Genel başkanlarımızın özveri ile ülkemiz adına attıkları cesur adımlara, partilerimizin kurumsal mücadelesine saygı ve destek açısından hepimiz kullanacağımız kelimeleri özenle seçmek ve dikkatli olmak gibi bir görevle yükümlüyüz.

Her iki partimizin de Türkiye sevdası ve verdikleri demokrasi mücadelesi her şeyin üzerindedir."

Yorumlar 5 Yorum
Günün Manşetleri