SİYASET

Muharrem İnce'den Kılıçdaroğlu'na şapka çıkartılacak HDP sorusu

CNN Türk ekranlarına konuk olan Muharrem İnce yeni parti hazırlıkları ve CHP-HDP iş birliğine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yeni kuracağı partiyle ilgili açıklamalarda bulunan Muharrem İnce, "Tüzüğümüzü yazdık bitirdik. Binamızın bitimini 19 Mayıs'a planlamıştık ama daha erken olacak gibi. Parti genel merkezinde detayları açıklamak istiyoruz. 45 gün içinde açıklarız. Önce genel merkezi tamamlayacağız. Nisan ayı içerisinde yaparız." ifadelerini kullandı. 

"YÜZ 49'A RAZI DEĞİLİZ"

AK Parti seçmeninin AK Parti'den memnun olmadığını iddia eden İnce, "Toplum çok kamplaştı, liderler, siyasi partiler birbirine benzedi hiçbir partinin tüzüğü demokratik değil. Örneğin bir AK Parti seçmeni AK Parti'den memnun değil ama CHP'ye vermem diyor. CHP seçmeni CHP'den memnun değil ama AK Parti'ye de oy vermem diyor. Partiler arası bir geçişkenlik yok artık. Yüzde 49'a razı değiliz. Yüzde 50+1 almak için çalışacağız.  Bugün Türkiye'de kararsızlar yüzde 30'a gelmişse ortada ciddi bir sorun var ve yeni bir ihtiyaç var demektir." şeklinde konuştı.

Muharrem İnce açıklamasının devamında şunları söyledi:

Türkiye'de siyasetin kalitesini toptan yükseltmemiz lazım. Sadece bizim değil toplumsal dayanışma ile yükselmemiz lazım. En büyük hayalim bu ülkenin bütün gençlerinin sınavlarına güvenmelerin sağlamak. Güven unsuru azaldı. Kimse güvenmiyor sınavlara. 83 milyonun sınavlara güvendiği bu ülkenin sınavları dürüsttür güvenilirdir diyebilmek buradan başlarsak toplumsal barışa kalkınmaya iç barışa terörle mücadeleye katkısı olur.

Ankara'dan siyaset yapmayacağız. 51 vilayeti gezdim şu ana kadar. Önümüzdeki günlerde tekrar yolara düşeceğiz. Biz sürekli olarak 81 vilayet bitti turu tamamladık demeyeceğimiz. Büyük ilçelere gideceğiz ve halkla bire bir temas kurarak parti içerisinde demokrasiyi gerçekleştirerek bunlara anlatacağız.

PARTİSİNİN FİNANSMANINI NASIL SAĞLIYOR?

Partinizin finansalını nasıl sağlıyorsunuz? sorusuna İnce, "Türkiye'de 104 tane parti var. Biz 105. olacağız. Bana sorduğunuz gibi diğerlerine de sorun. Biz bütün harcamalarımızı şu anda banka üzerinden yapıyoruz. 80 arkadaş herkes bütçesine göre para koyuyor ve sistemi çözecek paramız var bunların hepsi banka üzerinden yapılıyor. Partiyi kurduğumuz zaman o dokümanları sunarız. Parayı 80 kurucudan topluyoruz 1 veren de var bin veren de. Bağış geleceğine adım gibi eminim ama şu an bağış alamıyoruz. Siyasi partiyi kurduğumuz zaman bağış gelecek şu an teknik nedenlerden dolayı alamıyoruz." şeklinde yanıt verdi.

Beştepe'ye giden CHP'li iddiası

Beştepe'ye giden CHP'li iddiası ilgili konuşan İnce, "Beştepe'ye giden CHP'li" de büyük gelişmeler oluyor. Mahkeme kayıtlarından kimin gittiği çıkacak. Şimdilik bu kadar diyeyim. Bekleyelim görelim acele etmeyelim ben dava açtım 'kim bu' diye. Ben bunların iftira olduğunu zaten dava açamamalarından belli. Makus tarihi değiştirdiğim için ben kötü adam oldum." dedi.

"HDP ADAY ÇIKARSA İSTANBUL VE ANKARA'YI ALABİLİYOR MUYDUK?"

Muharrem İnce, CHP yönetimine sert sözlerle yüklendi. Kendisini oyları parçalamakla suçlayanları eleştiren İnce, 'CHP yüzde 35'lere gidiyordu da ben mi engel oldum? HDP aday çıkarsaydı yerel seçimlerde İstanbul'u Ankara'yı alabiliyor muyduk?' dedi.

Yorumlar 5 Yorum
Günün Manşetleri