SİYASET

Ömer Çelik: Milli güvenliğimiz için buna mecburuz

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Çelik'in yaptığı açıklamalardan öne çıkan başlıklar şöyle: 

Bazı çevreler tarafından Suriye'deki Baas zihniyetinin içerideki aynısını zikreden çevreler 'İdlib'de ne işimiz var' diye bir yaklaşım ortaya konuluyor. Yakın zamana kadar Kilis'e terör örgütleri tarafından ülkemiz hedef alınıyor, vatandaşlarımız hayatını kaybediyordu. Terör unsurları topraklarımız içinde belli yerlere vuracak kadar sınırımıza yakın yere gelmişlerdi. Dolayısıyla biz bunlara  cevap vermeseydik, bu tehdit yoğunlaşarak devam edecekti. Her meşru devletin, her egemen devletin yaptığı, yapması gerektiği gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de egemen bir devlet olarak sınırlarını korumak, vatandaşlarını korumak için Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı harekatlarıyla birlikte başlayan süreci Barış Pınarı Harekatı ile belli bir noktaya getirmiştir. Bugün itibarıyla İdlib'den çekilsek, gözlem noktalarından çekilsek sınırlarımızın içine kadar bu tehdidin hareketleneceğinden hiçbir kuşku yoktur. 

"MİLLİ GÜVENLİĞİMİZİ KORUMAK İÇİN BUNA MECBURUZ"

Müttefiklerimizin bazıları tonlarca mühimmat ve TIR'lar dolusu silahı verdikleri bir terör örgütü on yıllarca ülkemizi tehdit etmektedir. Bu terör örgütüne Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının hemen dibinde terör devletçiği kurmak üzereyken Fırat Kalkanı, Barış Pınarı Harekatı'yla darmadağın edilmiştir. Bütün bunlar olmasaydı, egemen ve meşru devlet olarak Türkiye Cumhuriyeti bu harekatları başlatmasaydı, terör örgütleri Kilis'e, Hatay'a, Urfa'ya saldırırken Hükümet ne yapıyor diye soracaklardı. Terör örgütlerini belli bir derinliğe uzaklaştıracak bu harekatları yapmak zorundayız. Bunları yapmasaydık sınırlarımız tehdit altında olacaktı, terör örgütleri sınırlarımızın içinde meşru hedefler olarak karşımıza çıkarılmaya çalışılacaktı. Milli güvenliğimiz için buna mecburuz. 

"HATAY VALİSİ DE DEVLETİN YETKİLİSİ"

Hatay Valisi de devletin yetkilisi. Cenazelerin, yaralıların geldiği ilin valisi. Hükümetin o ilde en üst düzey yetkili. Cumhurbaşkanlığı makamı adına İletişim Başkanlığı açıklama yaptı. Cenazelerin geldiği, yaralıların olduğu ilden en doğru açıklamalar sayın vali tarafından gerçekleştirildi, merkezden Cumhurbaşkanlığı makamı adına İletişim Başkanlığı kendisine verilen görev çerçevesinde bunu gerçekleştirdi. Biz de geç saatlerde parti adına açıklama yaptık. O gece sayın Cumhurbaşkanımızın nasıl bir mesai içerisinde olduğunu devlet sorumluluğu içinde olanlar son derece yakından bilirler. Sayın Cumhurbaşkanımız o gece sabaha kadar kesintisiz mesai yapmıştır. O gece insan üstü bir gayretle hiç kimsenin uyamadığı, sürekli değerlendirmelerin yapıldığı, kriz yönetimi toplantılarını sayın Cumhurbaşkanımız yönetmiştir. Olayın başladığı andan sabahın ilk ışıklarına kadar ilgili kurumlara son talimat vermiştir. 

"SAYIN BAKANIMIZ CUMHURBAŞKANIMIZIN ADINA MECLİS'İ BİLGİLENDİRECEKTİR"

Cumhurbaşkanlığı makamı yeni sistemde bu işlerin nasıl işlediğini, Cumhurbaşkanı adına bir bakanın gidip de yüce Meclis'e bilgi vermesinin son derece tabii olduğunu anlamamaktan ileri gelen konular. Saldırıyla ilgili süreç, saldırıdan sonra verilen cevap, sahadaki gerçekliğin ne olduğuna dair bilgi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde Milli Savunma Bakanlığı'nda var. Yaptıkları Suriye, İdlib meselesini tartışmak değil. Çıkıp sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili bir polemik üretmeye çalışıyorlar. Mesele askerlerimize yönelik saldırganlıktan sonra gerekli cevapların Suriye rejimine en etkili şekilde verilmesidir. Sayın bakanımız yüce Meclis'e bilgi verecektir. Yüce Meclisin daha etkin olmasından, daha çok rol oynamasından bahsedenlerin yüce Meclis'i kavramakta bir kapasitesizlikleri var. Sayın Bakanımız sayın Cumhurbaşkanımız adına gidip Yüce Meclis'te bilgileri verecektir. 

"TÜRKİYE SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANADIR"

Cumhurbaşkanımızın temel bir yaklaşımı vardır. Türkiye masayı terkeden ülke olmayacaktır. Sayın Putin'in de Türkiye'ye çok sayıda ziyareti oluyor, sayın Cumhurbaşkanınımızın da oluyor. Sahadaki kararlılık kadar masada kalma konusundaki kararlılığı da meczeden bir yaklaşımı vardır. Siyasi, diplomatik aklın masada muhataplarına anlatılması, sahada çalışmanın tam bir yetkinlikle ortaya konulması. Türkiye burada siyasi çözümden yana olduğunu, herhangi bir devletle çatışma içinde olmadığını tam tersine Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu, rejim bir saldırganlık göstermeseydi rejimin de hedef olmadığını net bir şekilde şu anda sahada gösteriyor, masada da bunlar dillendirilecektir.

Yorumlar
Günün Manşetleri