SİYASET

Suudi Arabistan'a Twitter darbesi

Twitter Suudi Arabistan merkezli 88 bin hesabın kapatılmasına karar verdi.

Twitter, Suudi Arabistan merkezli 88 bin Twitter kullanıcısının hesabını “yanlış bilgi ve reklam içerikli e-mail yaydıkları” sebebiyle kapattı.

Şirketten yapılan açıklamada Twitter'ın bu kararı detaylı bir araştırma sonrasında verdiği belirtildi.

SUUDİ YEKİLİLERE ÇALIŞIYORLARDI

Yapılan açıklamada, kapatılan hesaplardan en az 6 bininin Suudi yönetiminin desteklediği propaganda faaliyetlerinde yer aldığı kaydedilirken, bu hesapların Suudi yetkililer hakkında olumlu bilgi yaymakta olduğu söylendi.

SUUDİ ARABİSTAN ÇIKARLARINA HİZMET EDİYORLAR

Ayrıca İran’a yaptırım uygulanması da dahil olmak üzere, Suudi Arabistan’ın bölgesel çıkarları konusunda çeşitli propaganda yapan söz konusu hesapların, otomatik e-mail ve paylaşım için üçüncü parti programlar kullandığı kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi

“Bugün, platformumuzun manipülasyon politikalarını ihlal ettiği gerekçesiyle kapattığımız 5 bin 929 hesap ile ilgili kapsamlı veri paylaşıyoruz. Yaptığımız araştırmalar neticesinde bu hesapların, Twitter üzerinden yanlış bilgi ve reklam içerikli e-mail yaymak suretiyle Suudi Arabistan destekli bilgi operasyonunda yer aldığını fark ettik.”

BAE MERKEZLİ HESAPLAR DA KAPATILMIŞTI

Öte yandan, yapılan propaganda faaliyetlerinin “Smaat” adlı Suudi Arabistan merkezli bir sosyal medya ve pazarlama şirketi tarafından yönetildiği ve bu şirketin Suudi devletine ait resmi kuruluşların sosyal medya hesaplarını da yönettiği belirtilen açıklamada, şirket ve şirket yöneticilerinin de Twitter’dan men yasaklandığı söylendi.

Twitter, daha önce de Suudi devlet yetkilileri hakkında pozitif propaganda yaptıkları gerekçesiyle Suudi medya grubuna ait 6 hesabın yanında, Katar’ı hedef gösteren yüzlerce Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli hesabı kapattıklarını açıklamıştı.

Yorumlar
Günün Manşetleri