SİYASET

Türkiye'den toprak isteyen Ermenistan'a tokat gibi yanıt!

Türkiye'den toprak isteyeceği iddia edilen Ermenistan'a Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'den tokat gibi yanıt geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Dağlık Karabağ'daki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ağdam'ın 27 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtarılmasını halkıyla kutlayan Aliyev, bölgenin 10 Kasım'da imzalanan üçlü bir bildiri sonucu işgalden kurtarıldığını hatırlattı ve Dağlık Karabağ sorununu çözmek için yıllardır barış yolunu denediklerini fakat bu mümkün olmadığı için yasal haklarını kullanarak askeri yola başvurduklarını kaydetti.

"FİRAR EDENLERİN SAYISI 10 BİNİ GEÇTİ"

Cepheden kaçan Ermenistan askerleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Aliyev, "Ermenistan ordusundan firar eden asker sayısı 10 bini geçti. Bu sayıyı onlar kendileri itiraf etti" dedi.

"NEREDE SİZİN DEMOKRASİNİZ, İNSAN HAKLARINIZ"

Öte yandan Ermenistan'ı destekleyen batı ülkelerini de eleştiren Aliyev Avrupa Birliği'ni sessiz kalmakla suçladı ve "Avrupa Konseyi neredesin? Azerbaycan'ı küçümseyen ve itibarımızı sarsmaya çalışan Avrupa Konseyi nerede, neden susuyorsun? Nerede sizin demokrasiniz, insan haklarınız?" dedi.

Aliyev, "Ağdam'ın kurtuluşu, şanlı askeri zaferimiz nedeniyle mümkün oldu. Azerbaycan savaş alanında Ermenistan'ı mağlup etmeseydi, Ermenistan topraklarımızı gönüllü olarak terk etmezdi." diye konuştu.

Aliyev açıklamalarının devamında, "Ermenistan başarısız ülke. Bu başarısızlığın nedeni nedir? İşgal. Ben bunu defalarca söyledim. Bu işgalin Ermenistan'ı uçuruma götüreceğini söyledim. Bu işgali asla kabullenmeyeceğimizi, er ya da geç toprağımızı geri alacağımızı söyledim. Ermenistan yaklaşık 30 yıldır bağımsız bir ülke olamadı ve bugün de bağımsız değil. Ermenistan aslında bir kolonidir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'YE GİBİ BÜYÜK ÜLKEDEN TOPRAK İSTEMEK İNTİHARDIR"

Aliyev, komşularıyla normal ilişki kuramayan bir ülkenin gelişemeyeceğine dikkat çekerek, "Türkiye'ye toprak iddiasında bulunuyorlar. Akılları yok. Türkiye gibi büyük bir ülkeden toprak talebinde bulunmak intihardır" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Ermenistan Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1915 olayları sırasında ailelerinin mal varlıkları ve arazilerine el koyulduğu, hazine ve devlet bankaları lehine haksız kazanç sağlandığını iddia ederken, sürekli olarak Türkiye'de toprak iddiasında bulunuyor. Konuyla ilgili olarak bazı davalar açılırken, Ermenistan tarafı açılan her davada haksız bulundu ve toprak iddiası reddedildi.

Yorumlar 2 Yorum
Günün Manşetleri