SPOR

Aykut Kocaman: Kaybetmek alışkanlık haline geldi

Başakşehir Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Trabzonspor'a 1-0 mağlup oldukları maçın ardından çarpıcı analizlerde bulundu.

Kaybetmenin bir alışkanlık olduğunu kaydeden deneyimli hoca, "Kazanmak gerçekten bir alışkanlık, Trabzonspor bunu bir kez daha gösterdi. Kaybetmek de ne yazık ki bir alışkanlık haline gelebiliyor. Rakibin kalesinde genç bir kalecinin olduğu maçta kaleyi sadece 1 şutun bulması, bugün her şeyi anlatıyor. Kaybetmek de ne yazık ki arka arkaya olunca bir alışkanlık oluyor. Çok genç ve tecrübesiz bir kaleci vardı rakipte ve kaleyi sadece 1 şutun bulması her şeyi anlatıyor. Golün gelişimi açısından, o dakika için amatörce arka arkaya hamleler oldu, çok ekstra bir gol oldu. Maçı kontrolümüze alıp, kazanmaya gideceğimiz anlarda maçı elimizden kaçırdık." dedi.

Küme düşme hattında oldukları hatırlatılan Kocaman, "Acabalar oluşunca durum tehlikeli demektir, bu acabaları kafadan çıkarmak zorundayız. Kulüp kalitesi olarak baktığımızda, kolay geçer gibi gözüküyor. Ama 'Ne oluyor, olabilir mi'deniyor, olmamış bir şey değil. Şampiyonluklar sonrasında sıkıntı yaşayan takımlar olmuş, bu Başakşehir için de geçerli ancak birkaç hafta içinde problemlerin geçeceğini düşünüyorum. İnsanın yapabilme kapasitesini arttıran şeyi yitirdiğimiz gerçek, bunu değiştirebilecek bir enerji ile çıktık ama çok kaliteli olmasına rağmen golde topu o kadar taşıtmak ciddi anlamda bir amatörlüktü." ifadelerini kullandı.

Hakemlere de eleştiride bulunan antrenör, "Deniz'e yapılan darbenin görülmemesi garip. Faul dahi verilmedi. Rakip stoper 2 defa aynı davranışı gösterdi, diziyle beraber. 4 tane hakem varken bunların görülmesi gerekiyor. 49. dakikada Enzo'nun pozisyonunun da izlenmesi gerekiyordu, topa doğru hamle yaparken arkadan ciddi itme var, geçiştirildi gibi geliyor." diye konuştu.

"DÖNEME UYGUN BİR GOL YEDİK"

"Maç, son dönemlerdeki durumumuzun tam bir yansıması gibiydi." diyen Kocaman şöyle konuştu:

"Maçın başında moral motivasyonun yüksekliğiyle Trabzonspor'un kontrolünde gitti. 10-15 dakikadan sonra maçı ortaya getirdik, ilk yarı Trabzonspor oyun kontrolü yönünden daha öndeydi. İkinci yarı işin şeklini değiştirmeyi başardık. Maçın sonlarına yaklaşırken, rakip kaleye daha kolay gitmeye başladık. Skoru değiştirmeyi düşündüğümüz anlarda ritim tamamen bizim yanımızdaydı, maç en kötü böyle biter derken, döneme uygun bir gol yedik. Haftanın golü olacak kadar hatırlanacak bir gol oldu. 70-80 metre mesafeyi götürüp başarılı bir şekilde gol attı. 70-80 metre mesafe oraya kadar gitmesi de savunmamız için amatörce bir davranış biçimiydi."

Aykut Kocaman, takımın kötü gidişatının sebeplerinin sorulması üzerine ise, "Pek çok sebebi var. Bunlarla ilgili söylenecek en önemli şey, şampiyonluktan sonra doğal olarak bir doyum oluyor. Bütün sporcularda ve sporlarda doyum oluyor. Hemen arkasından gelen salgından sonraki süreçten kaynaklanan dönem, takım sayısının artması, arka arkaya maç temposu, Şampiyonlar Ligi ve bununla beraber ciddi bir yıpranma çok net bir şeklide görülüyor. Bu dönemde özellikle grubun bireysel düşünmeye başlaması, sonraki süreçte sonuçların gel-gitli olması, bir süre sonra da kazanamama haline dönüşüyor. Bunlar çok sık rastlanmamakla beraber görülen şeyler. İlk defa da Başakşehir'in başına gelmiyor. Belki çok yoğun gündeme hazır olunamadı, belki bunu da söylememek gerek ama bu sürecin yıprattığını söylemek son derece doğru olur." şeklinde konuştu.

DENİZ TÜRÜÇ VE JUNIOR FERNANDES

Kocaman, Deniz Türüç ve Junior Fernandes'in sakatlıklarıyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"İkisinin durumuyla ilgili şu an bir şey söylemek zor. Deniz, şiddetli ağrıdan dolayı çıktı. Hava topunda rakip oyuncunun diziyle yaptığı hamleden dolayı sakatlandı, bakacağız . Fernandes için de aynı şeyi söyleyebilirim, henüz durumu net değil. Genel olarak grup davranışına inanan bir yapım vardır. Şu ana kadar bunu geliştirebilecek bir ortam var mıydı yok muydu işin başka tarafı. Sakatlıklardan yakınmanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Grup davranışına inanan bir yapım var, bu taraflarını fazla düşünmüyorum. Başakşehir'de dördüncü maç oldu ligde oynadığım. Belki ilk defa grup enerjsinin beraber hareket etme duygusunun nispeten biraz daha yüksek olduğu bir maç gibi gözüktü. Bunu devam ettirmemiz gerekiyor. O zaman sakatlıkları gerekçe olarak bahsetmeden kendi gücümüze dönebiliriz."

Aykut Kocaman, "Takımda oyuncularla ilgili radikal bir karar almayı düşünüyor musunuz?" sorusuna ise, "Bir değerlendirme yapmak gerekiyor tabii ki ama o söylediğiniz anlamda değil. Ne olduğunu anlamak gerekiyor. Uzun bir süre sonra ilk defa yaklaşık 7 günlük maç arası olacak. Olanların nedenlerini düşünerek, neler yapabileceğimizi düşüneceğiz." yanıtını verdi.

Yorumlar
Günün Manşetleri