SPOR

Dünya Kupası öncesi Rusya'ya büyük şok!

Dünya Dopingle Mücadele Kurumu bugün yaptığı açıklama Rusya'yı 4 yıl boyunca bütün spor müsabakalarından men edildiğini duyurdu.

WADA, Rusya'yı tüm spor organizasyonlarından 4 yıl men etti. Rusya, 2020 Olimpiyatları ve 2022 Dünya Kupası'na kesin olarak katılamayacak.

WADA'nın cezasının ardından Rusya, konuyu CAS'a taşıyacak ve verilen kararın 21 gün içerisinde bir kez daha değerlendirilmesini talep edecek. Rus sporcular, Tokyo 2020 ve Dünya Kupası'nda Rus sporcular bağımsız olarak bireysel katılım sağlayabilecek.

Rusya, devlet destekli doping programı suzlamasıyla aldığı üç yıllık men cezasının ardından, spor müsabakalarına geri dönme koşulu olarak, Moskova'daki bir laboratuvardaki verileri geçen Ocak ayında teslim etmişti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) WADA'nın doping skandalı nedeniyle Rusya'nın Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'ndan men edilmesi tavsiyesini reddetmiş, ancak ülkenin Pyeonchang'taki 2018 Kış Olimpiyatları'na katılmasını engellemiş, Rus sporcular tarafsız olarak yarışmıştı.

Daily Telegraph'ın spor ekindeki Ben Rumsby ise, "WADA'nın verdiği karar Rusya'nın EURO 2020 finallerinde mücadele etmesinin engellemeyecek. Rusya aynı zamanda 2021 Şampiyonlar Ligi finaline de evsahipliği yapabilecek" dedi.

WADA Başkanı Craig Reedie ise konu hakkında, "Rusya'yı sporcuların iyiliği ve bütünlüğü için küresel doping karşıtı olarak men ettik! İyi niyetimizi kötüye kullanarak bizi aldattılar ve yaptıklarını inkar ettiler" dedi. 

Wada başkan yardımcısı Linda Helleland; "Daha önce verilen cezalar yeterli değildi ve bu yaptırımların olabildiğince güçlü olmasını istedik. Bu şekilde güçlü yaptırımlar uygulamayı temiz sporculara borçluyuz" ifadelerini kullandı. 

* 21 günlük itiraz süresi var
* Bağımsız olarak yarışılabilecek
* 2020 Olimpay Oyunları'ndan men
* 2022 Dünya Kupası'ndan men
* Dopingli sporcular, ömür boyu men
* EURO2020'ya katılım izni var
* 2021 Şampiyonlar Ligi finali izni var

NE OLMUŞTU;

Rusya, Anti Doping Ajansı RUSADA'nın 2019 Ocak'ında verdiği laboratuvar verilerini manipule ettiği için suçlu bulundu. Devlet destekli doping skandalı 3 yıl boyunca kamuoyundan kaçırılmış, 2018'de WADA'ya saklanan veriler vermek zorunda kalınmıştı. Soçi'de 2014'deki oyunlarda yasaklandıktan sonra 168 Rus sporcu Pyeongchang'daki 2018 Kış Oyunları'nda tarafsız bayrak altında mücadele etmişti. Rusya 2015'ten beri atletizmde ülke olarak rekabet edemiyor.

Yorumlar
Günün Manşetleri