SPOR

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan U dönüşü

Türkiye Futbol Federasyonu kulüplerin harcama limitleriyle ilgili geri adım atmak zorunda kaldı. Yapılan açıklamaya göre, kulüplerin harcama limiti yüzde 40’tan yüzde 30’a çekildi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yapılan yoğun baskılara boyun eğmek zorunda kalarak, kulüplerin takım harcama limitlerinde yapılan değişiklikleri iptal ettiğini duyurdu. Konuyla ilgili, yönetim kurulunun Riva'da toplantı yaptıktan sonra bir açıklama yaptığı öğrenildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi... "Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı'nda yapılan değişiklikleri, kulüplerin mutabakat sağlayamaması üzerine yeniden gözden geçirmiş ve talimatın, 9 Aralık 2019 tarihinde 'Kulüplerin Takım Harcama Limitlerinin Hesaplanması' başlıklı EK-XII'sinde yapılan değişikliklerin iptal edilerek uygulanmasına karar vermiştir."

NELER OLMUŞTU...

Türkiye gündemini meşgul eden hatta meclise taşınan konuyla ilgili gelen tepkiler sonrası TFF geri adım attı. Trabzonspor’un şikayeti ve futbol kamuoyunda tartışılan karar ile ilgili federasyon yeniden bir değerlendirme yaparak eski sistem olan %30’luk limite dönme kararı aldı. Talimatnamede yer alan ilgili maddeye göre bu oran 2020-21 sezonu için %15 olarak belirlendi.

TFF, daha önce kulüplerin takım harcama limitinde 2019-2020 sezonu için kabul edilebilir sapma tutarını yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarmıştı.

Yorumlar
Günün Manşetleri