SPOR

Uygur Türkleri'ni desteklediği için mi kadro dışı bırakıldı? Arsenal'den açıklama geldi

Ara transfer döneminde Fenerbahçe'ye transfer olan dünyaca ünlü yıldız Mesut Özil'in Arsenal'de oynarken Uygur Türkleri hakkında yaptığı destek açıklamaları sebebiyle kadro dışı bırakıldığı iddialarına yanıt veren İngiliz kulüp ''İnsanlar Mesut Özil'in Uygur Türkleri hakkında yaptığı açıklama nedeniyle ona tepki gösterdiğimizi söylüyor ancak bunu söylemek adil olmaz.'' dedi.

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal CEO'su Vinai Venkatesham, Fenerbahçe'ye transfer olan Mesut Özil'in "Uygur Türkleri" ile ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle gönderildiği iddialarına yanıt verdi.

''BUNU SÖYLEMEK ADİL OLMAZ''

Sporx'te yer alan habere göre, Venkatesham, oyuncuları düşüncelerini aktarmakta serbest bıraktıklarını söylerken, "İnsanlar Mesut Özil'in Uygur Türkleri hakkında yaptığı açıklama nedeniyle ona tepki gösterdiğimizi söylüyor ancak bunu söylemek adil olmaz. 

Biz o noktada ticari bir karar almadık. Bizim Çin ile ilgili bir açıklama yapmamız istendi ve biz de oyuncuların bireysel olarak açıklamalar yaptığını söyledik. Mesut, kendi düşüncelerini yansıttı.

Biz Arsenal'de, her oyuncunun kendi düşüncelerini açıkça söylemesini sağlarız. Bazen bunu bir kulüp mesajı aracılığıyla yaparlar, bazen de bireysel olarak." dedi.

GEORGE FLOYD ÖRNEĞİNİ VERDİ

Bu konuda George Floyd anmasını örnek gösteren Venkatesham, "George Floyd olayında oyuncular bize geldi ve hep beraber bir mesaj vermek istediklerini söyledi. Biz de o mesajı aktarmalarını sağladık." ifadelerini kullandı.

''ÜMMETİ MUHAMMED SUSKUN''

Mesut Özil 2019'da yaptığı paylaşımda Uygur Türklerini, "eziyetlere direnen mücahitler" olarak nitelemiş ve "Kuranlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, din alimleri öldürülüyor, bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen Ümmeti Muhammed suskun." demişti.

Yorumlar
Günün Manşetleri