TEKNOLOJİ

Apple koronavirüs yüzünden önemli bir karar aldı

Koronavirüs salgını teknolojiyi de vurdu. Çin'de ortaya çıkan salgın sonrası Apple'dan açıklama geldi.

Apple koronavirüs nedeniyle iPhone üretimini yavaşlatıyor.. Apple analisti Ming-Chi Kuo, koronavirüs nedeniyle Apple'ın ikinci çeyrekteki iPhone üretimi için açıklama yaptı..

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını, Apple'ın bazı mağazalarını kapatmasına neden olmuştu. Ayrıca şirketin bazı tedarikçileri de virüs nedeniyle oldukça etkilenmişti. Apple, her ne kadar Çin'deki koronavirüsün etkilerinin uzun sürmeyeceğini düşünse de şirketin en önemli bileşen tedarikçilerinden bazıları, en erken mayıs ayına kadar normal çalışma koşullarına geri dönemeyecek.

CounterPoint Research'teki verilere göre, 2019 yılında iPhone XR ve iPhone 11 modelleri oldukça iyi satış rakamlarına ulaştı. Bununla birlikte bu yıl Apple'ın, aynı satış rakamlarına ulaşması zor görünüyor. Çünkü şirketin tedarik zinciri, koronavirüs nedeniyle ancak birkaç ay sonra toparlanabilecek. Bu da üretimi ciddi bir şekilde etkileyecek.

Ünlü analist Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın üretim çabaları koronavirüs salgını nedeniyle büyük aksaklıklar yaşadı ve tedarikçilerden gelen raporların hepsi, üretimin azaltılması yönünde. Örneğin Apple'ın kamera merceği tedarik ettiği Genius Electronic Optical şirketinin üretimi, koronavirüs nedeniyle ciddi şekilde azaldı. Şirketin tahmini tedarik stoğunda ise en fazla 1 ay yetecek ürün kaldığı belirtiliyor.

Yorumlar
Günün Manşetleri