TEKNOLOJİ

Oyun konsollarına vergi indirimi: Yüzde 50'den yüzde 20'ye düşürüldü

Oyun konsolu grubundaki ürünlerden alınan yüzde 50 oranındaki ek gümrük vergisi oranı 2021 yılı için yüzde 20'ye düşürüldü.

Yüzde 50 ek gümrük vergisine tabi tutuldukları nedeniyle PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi oyun konsolları oldukça yüksek fiyattan satışa sunulmuştu. 

Geçtiğimiz aylarda konulan ek verginin süresi 30 Eylül tarihinde dolacaltı. Ancak alınan bir kararla bu süre 31 Aralık 2020 tarihine uzatılmıştı.

Bazı sanayi ürünleri ile oyun konsolu, karnaval eşyası, golf sopası gibi eşyaların ithalatında konulan yüzde 50'lik ek gümrük vergisinin yeni yılda da devam etmesi bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı ve vergi oranı düşürüldü.

EK VERGİ YÜZDE 20'YE DÜŞÜRÜLDÜ

Oyun konsollarına ve yukarıda bahsettiğimiz diğer ürünlere uygulanan yüzde 50 ilave gümrük vergisi, 2021’de yüzde 20 oranında uygulanacak. Bu nedenle PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi yeni nesil konsollarda fiyatların düşmesi bekleniyor.

Her ne kadar Sony ve Microsoft’un yakında fiyat güncellemesi yapması beklense de şu anda yaşanan stok problemleri nedeniyle fiyatlarda fazla bir değişiklik olması beklenmiyor.

Yorumlar
Günün Manşetleri