TEKNOLOJİ

Playstation 5'in ezber bozan oyun kolu tasarımı DualSense tanıtıldı

Sony'nin dün akşam yaptığı tanıtım toplantısında merakla beklenen Playstation 5'in oyun kolu DualSense oyun konsolu meraklılarının beğenisine sunuldu. Playstation 4 oyun kolu DualShock'un tasarımından daha farklı bir ürünle karşılaşan teknoloji meraklıları hızlıca özellik arayışa koyuldular. Peki Playstation 5'in yeni oyun kolu DualSense hangi özellikleri barındırıyor? Yenilikler neler? İşte Yeni Playstation 5 oyun kolu DualSense hakkında tüm merak edilenler...

Teknoloji tutukunlarının merakla beklediği Playstation 5'e dair yeni bilgiler gelmeye edevam ediyor. Sony markası son olarak dün düzenlediği toplantıda Playstation 5'in oyun kolu DualSense'i tanıttı. Playstation 4'ün oyun kumadnası DualShcok'tan daha farklı bir tasarımla görücüye çıkan yeni oyun kolu hakkında kullanıcıların ne tepki vereceği merakla bekleniyor. Peki yeni oyun kolu DualSense'in hangi yeni özellikleri var? Gelin birlikte inceleyelim...

DUALSENSE DOKUNSAL GERİ BİLDİRİM ÖZELLİĞİ

Playstation 5'in kontrol cihazı DualSense özellikleri nelerdir? sorusu konsolseverler tarafından merak konusu oldu. DualShock'a yapı olarak oldukça benzeyen yeni PlayStation kontrolcüsü DualSense, baştan aşağıya yenilenmiş 'haptic feedback' (dokunsal geribildirim) özelliğiyle öne çıkıyor. İşte DualSense cihazının detayları..

HAPTİC DOKUNMA SİSTEMİ OLACAK

Yapılan açıklamaya göre PlayStation 5’in yeni kontrol cihazı DualSense iki önemli yenilik bulunuyor. Bunlardan ilki PS5’e gelen ‘haptic’ dokunma sistemi olacak. Bu yeni teknolojiyle kontrol cihazı DualSense'de bulunan ‘haptic’ sensörler sayesinde kullanıcılar, dokunma süresi ve şiddetine göre farklı tepkiler alabilecek.

TİTREME DENEYİMİ DAHA GERÇEKÇİ OLACAK

Ryan’ın açıklamasına göre PlayStation 5’teki bu sistem, oyuncuların bir yarış esnasında duvara çarptığında veya bir futbol maçında ikili mücadeleye girdiğinde, yaşadığı “titreme” deneyimini daha gerçekçi bir şekilde sunacak. Yine otomobil yarışlarında aracın sürüldüğü zemine (çamur, toprak, asfalt, çim...vs) göre DualSense'de farklı tepkiler alınabilecek.