TEKNOLOJİ

Poliste yaka kameralı dönem başladı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü kent güvenlik yönetim sistemine yaka kamerasını entegre etti. İlk etapta 2 bin polise yaka kamerası dağıtıldı.

Kent güvenlik yönetim sistemince 2 bin polise yaka kamerası dağıtıldı. 

Yaka kameraları sayesinde, sokakta çalışan polislerin görüntü ve sesleri anlık olarak kent güvenlik yönetim sistemine aktarıyor.

CNN TÜRK muhabiri İsmail Umut Arabacı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün en kritik birimlerinden Kent Yönetim Sistemi Merkezi'ne girdi.

Kent güvenlik yönetim sistemi vatandaşın ilk ihbarının karşılanmasından, olaya müdahale edecek sevk edilmesine kadar önemli bir rol üstleniyor. 155 polis imdat hattına gelen tüm aramalar bu merkeze geliyor.

İstanbul şehir merkezini 2 bin noktada bulunan 8 bin kamera ile izleyebilen merkez, olaylara anında reaksiyon gösterebiliyor. 360 derece dönebilen yüksek çözünürlükle kameralar sayesinde olaylara müdahaleye gönderilen polis ekipleri de görüntüler izlenerek yönlendirilebiliyor.

Kent güvenlik sisteminde, plaka tanıma sistemi de ayrıntılı olarak yer alıyor. CNN TÜRK ulaştırma aracının plakası sistemi girilerek nasıl çalıştığı anlatılan bölümde, aracın plakasının aranan araç olarak sisteme girilmesinin hemen ardından, sistem 1 dk içinde 2 farklı kamera ile araç için alarm veriyor.