TEKNOLOJİ

Whatsapp o özellikle Zoom'a rakip olacak!

WhatsApp'ı bünyesinde bulunduran Facebook tarafından tanıtılan Messenger Rooms ile aynı anda 50 kişinin görüntülü görüşmesine imkan tanıyacak.

Çin'in Vuhan kentinde ilk olarak ortaya çıkan ve tüm dünyaya tıp uzmanlarını dahi şoke eden bir hızla yayılım gösteren koronavirüsü salgınına ilişkin haber ajanslarına son dakika haberleri düşmeye devam ediyor. Virüse yayılma ortamı sağlamamak adına tüm dünyada insanlar bireysel karantina uygulayarak evlerinde zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmıyor. Bu bağlamda gerek iş hayatından gerekse sosyal hayatta yapılması gereken görüşmeler ve toplantılar bu dönemde ortaya çıkan ve çok sayıda kişiyle görüntülü konuşma imkanı sağlayan uygulamalar ve programlarla mümkün oluyor. Dünya genelinde çokça tercih edilen, milyonlarca kullanıcısı bulunan Whatsapp uygulaması da bu konuya ilişkin çalışmalar yaparak yeni özelliğini duyurmaya hazırlanıyor. İşte haberin tüm detayları…

WHATSAPP O ÖZELLİKLE ZOOM'A RAKİP OLACAK!

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp'ı bünyesinde bulunduran Facebook tarafından tanıtılan Messenger Rooms ile aynı anda 50 kişinin görüntülü görüşmesine imkan tanıyacak olan Facebook bu projeyi WhatsApp'a entegre etmeye hazırlanıyor.

İlk olarak geride bıraktığımız yılın son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde görülen corona virüs bugün dünya üzerindeki neredeyse her ülkeyi etkisi altına almış durumda. Dünya genelinde 4 milyondan fazla kişiye bulaşan ve 280 binin üzerinde cana mal olan salgın milyonlarca kişinin günlük alışkanlıklarını da değiştirdi.

Virüsün bulaşma hızını yavaşlatmak adına dünyanın dört bir yanında on milyonlarca kişi evden çalışmaya başladı. Haliyle Uzaktan çalışmayı kolaylaştıran platformlara olan rağbet hayli arttı. Son dönemin gözde uygulamalarından birisi de Zoom. Salgından önce 10 milyon kullanıcısı bulunan video konferans uygulaması bugün 400 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapıyor.

Bu durum teknoloji dünyasının dev isimlerinin de dikkatini çekmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde görüntülü görüşme sayısını 4'ten 8'e çıkaran WhatsApp Zoom'a Messenger Rooms entegrasyonu ile rakip olamayı planlıyor.

Rooms, resmi beta sürümlerinde görülen bilgilere göre Facebook'un bünyesinde bulunan mesajlaşma uygulaması WhatsApp bir Messenger Rooms entegrasyonuna sahip olacak. Bu geçiş özelliği sayede sekizden fazla üyeye sahip WhatsApp grupları video görüşme için hemen Rooms'a geçiş yapabilecek.

Yorumlar
Günün Manşetleri