YAZARLAR

Papa’nın testisleri ve Irak’ın haysiyeti

Katolik Hristiyan inancına göre kadınların Papa olması yasaktır. Ama ne var ki kadınlarla cinsel ilişkiye girmeleri yasak olan Papa’lar tarihte aşklarıyla, gayrimeşru çocuklarıyla hatırlanır.

Cengiz Gülaç
Cengiz Gülaçcengizgulac@nethaber.com

Vatikan’ın gizemli tarihi boyunca hep erkekler Papa olmuşlardır ancak rivayete göre bunun tek bir istisnası vardır.

Gilberta adındaki bir kadının 847 senesinde “VIII. Joan” olarak Papa seçildiği rivayet edilir.

Oldukça zeki olan Joan 12 yaşına geldiğinde erkek elbiseleri giymeye başlar ve erkek gibi davranır. Atina’da din ve felsefe öğrenen Joan, daha sonra Benedictine Manastırı’na girer.

Papa IV. Leon’un sağlık durumu bozulmaya başlayınca kardinaller arasında Papalığa en uygun kişi olarak Joan’ın ismi telaffuz edilmeye başlanır.

847 senesinde Papa Leon ölünce Joan Papa olarak seçilir. Üç yıl papalık görevini yerine getiren 8. Joan’ın kadın olduğu ortaya çıkınca Papalık görevi de sona erer.

İddiaya göre Joan hizmetçisinden hamile kalır. 9 ay boyunca hamileliğini saklayan Joan bir dini tören sırasında sancıları başlar ve çocuğunu doğurur.

Hristiyan ahali Joan’ın gazı var diye mi karnının büyüdüğünü düşünmüş, bilmiyoruz! Bu konuda elimizde çok fazla bilgi yok.

Joan’ın nasıl öldüğü ile ilgili çeşitli iddialar var. Bazı tarihçiler Joan’ın öfkeli kalabalık tarafından parçalandığını rivayet ederler. Bazı tarihçiler de Joan’ın atlara bağlanarak Roma sokaklarında sürüklenerek öldürüldüğünü iddia ederler.

Bu travmanın üzerine yüzyıllardır ikinci bir kadın Papa rezaleti yaşamamak için Papa seçimleri yapıldıktan sonra seçilen Papa ortası delik bir sandalyeye oturtulur ve kardinaller tarafından seçilen Papa’nın testisleri kontrol edilir…

Papa dediğin ele avuca gelmeli!

*****

Papa Franciscus’un Irak ziyareti bana VIII. Joan’ın hikâyesini hatırlattı…

Papa Franciscus’un ziyaretiyle çocuksu bir sevince bürünen Iraklıların abartılı coşkusuna bakınca uzak ve yakın tarihi düşündüm.

Yüzlerce yıl Papa’ların emriyle İslam coğrafyasını kana bulayan haçlı zihniyeti gözümün önüne geldi.

Daha dün denecek kadar yakın bir tarihte öldürülen bir milyonun üzerindeki Iraklı Müslüman’ın ahı kimleri yakar diye içimden geçirdim.

Tecavüze uğrayan on binlerce kadının çığlıkları kulağımda yankılandı…

Sonra da Papa görmüş haysiyetsiz ve onursuz güruhun Papa’yı memnun etmek için gösterdikleri telaşa baktım!

Cinsiyetçilik yapmak adına değil ama milyonlarca Müslüman’ın kanını, on binlerce kadının tecavüzünü unutan ve kendilerine adam diyen Irak yöneticilerini de Papa’lar gibi ortası delik bir sandalyeye oturtmak lazım!

Dedim ya maksadım cinsiyetçilik yapmak değil. Onurlu, şerefli bir insan olmanın cinsiyeti olmaz elbette ama madem Papa’nın karşısında soytarılıklar yapan taklacı güvercinler meydanlarda erkeğiz diye geziyorlar…

Biz de Vatikan gibi riske girmeyelim. Başta Iraklı yöneticiler olmak üzere bugün İslam coğrafyasını utanç coğrafyasına çeviren satılık bıyıkları ortası delik bir sandalyeye oturtalım!

En azından Hristiyan kucağına düşkün bu satılık sözde idarecilerin yarın bir gün piçleriyle uğraşmak zorunda kalmayız!

Yorumlar 12 Yorum