DÜNYA

Başkan Tahir Büyükakın'dan AB'de tokat gibi sözler!

Avrupa Konseyi raportörünün hazırladığı Türkiye Seçim Raporu üzerine konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın iki soru sordu, AP üyeleri apışıp kaldı!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Strasbourg'daki Avrupa Konseyi 37. Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde Ulusal Heyet Başkanı görevi ile Türkiye'yi temsilen bir konuşma yaptı.

Avrupa Konseyi'nde raportörünün Türkiye ile ilgili hazırladığı ve içeriğinde Türkiye'nin güvensiz olduğu, keyfi görevden almaların yapıldığı ve medya özgürlüğünün olmadığı yönündeki raporunu reddettiğini ifade eden Büyükakın, sözlerini tokat gibi sorularla sürdürdü.

HEYETE SORDUĞU SORULAR SALONDAN ALKIŞ ALDI

Büyükakın, "Öncelikle sizlere bir soru sormak istiyorum düşünmeniz ve Türkiye'de güney Doğu'daki durumu anlamanız için. Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde seçilmiş bir belediye başkanı DEAŞ'tan herhangi bir terör örgütü mensubu ile irtibatta olsaydı, ona yardımda bulunsaydı, onunla ilişkisi olsaydı, mahkemeleriniz ya da kamusal organlarınız buna ilişkin delillere sahip olsaydı siz bu belediye başkanının devam etmesine göz yumar mıydınız? Görevden alınan belediye başkanları idarenin keyfi uygulamaları ile görevden alınmış değildir. Haklarında ciddi terörle iltisaklı, irtibatlı olduklarına dair deliller vardır ve devam etmekte olan davaları vardır. Bunun da özellikle bilinmesini istiyorum" dedi.

DİYARBAKIR'DAKİ ANNELERİ DİNLEMEYE DAVET ETTİ

Bu sözleri salondan büyük alkış alan Büyükakın, Avrupa Konseyi izleme komitesine Diyarbakır'da çocuklarını isteyen anneleri dinlemelerini önererek konuşmasına şöyle devam etti:

"Yine heyet, Diyarbakır'a bir izleme komitesi yollamak isterse orada adını vermeden belirtmek istediğim bir parti var, o partinin binası önünde duran anneleri dinlemek isterse, o Kürt anneler, o partinin önünde nöbet tutuyor. 'Bizim çocuklarımızı PKK terör örgütünden bize geri verin' diyorlar. O anneleri de bizim heyetimizin dinlemesini istiyorum. Bu izleme komitesini biz Türkiye olarak davet ettik zaten. Gizlediğimiz hiçbir şey yoktu. İzleme komitesinin seçimlerdeki değerlendirmesiyle Suriye arasında nasıl bir alaka kuruyorlar ve Türkiye söz konusu olduğunda neden tüm meseleleri masanın üzerine çıkarıyorlar. Acaba jeopolitik başka kaygıları mı var?" 

RAPORTÖR TARAFSIZLIĞINI KAYBETTİ

Son olarak raporu reddettiklerini söyleyen Büyükakın, "Aynı zamanda medyanın hangi unsurlarının bahsettiği şekilde tehdit altında olduğunu da raporda görmek isterdik. Biz raporun adil ve dengeli bir şekilde yazılmadığını, sadece muhalif bir gözle yazıldığını ve raportörün objektifliğini kaybettiğini düşünüyoruz ve raporu reddediyoruz" diye konuştu.