GÜNDEM

Boğaziçi protestolarına böyle zemin hazırladılar!

Boğaziçi Üniversitesi'ne yapılan yasal rektör ataması bahane edilerek sokaklar karıştırılıyor, muhalefet partileri, terör örgütleri ve yurt dışından da gösterilere destek mesajları geliyor...

1 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yasalara uygun bir şekilde Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan Rektör olarak Prof. Dr. Melih Bulu atanmıştı. Durumdan hoşnut olmayan öğrenci ve akademisyenler yasal olan eylem haklarını kullandılar... Rektörün bu şekilde seçilmesini istemediklerini belirtselerde geçmiş dönemlerde aynı bu şekilde yapılan rektör atamalarına bu denli ses çıkartmamaları işin traji komik yanıydı.

Her geçen gün oluşan kalabalık basit bir eylemi büyük bir kaosa çevirdi. İddiaya göre CHP'li Canan Kaftancıoğlu'nun eyleme gitmelerine destek olduğu MLKP ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle bağlantısı olan teröristler "katil polis" sloganları atarak ortalığı karıştırdılar...

Sosyal medyadaki sol kesimin yaptığı paylaşımlar meselenin sadece bir rektör olmadığını daha fazlasını istediklerini ortaya koydu.

Eylemle katılan bir diğer grup LGBT üyeleriydi. İlerleyen günlerde toplumun değeri ve bir kesimin yaşama sebebi olan Kabe'yi ayaklar altına alarak yaptıkları provokasyonla aslında Boğaziçi'nde masum bir eylemin olmadığını gözler önüne sereceklerdi. Tam eylem sakinleşiyor derken yapılan Kabe provokasyonu toplumun sinir uçlarına dokundu.

Hemen arkasından gelen YOL Tv'nin manipülatif 'aşağı bak' çalışması olayı farklı bir boyuta taşıdı. Rektörlük binasını basmak isteyen ve ablukaya alan eylemcileri uzaklaştırdıktan sonra polisin orada bulunun kişiye 'aşağıdan yürüyün' topluca hareket etmek yasak uyarısı sosyal medyaya yalan bir şekilde servis edildi.

Sosyal medya platformu Twitter'da milyonlarca 'aşağı bakmayacağız' diyerek milyonlarca paylaşım yapıldı. İlerleyen saatlerde Emniyet videonun doğrusunu paylaştı ve gerçekler ortaya çıktı. 

Fakat yalan üzerine siyaset yapmaktan çekinmeyen CHP'liler başta olmak üzere birçok FETÖ'cü, akademisyen, ünlü, gazeteci bu sloganı yaydı ve eylemin mottosu haline getirdi.