GÜNDEM

CHP'li isimlerin erken seçim hayali gündem oldu! Erken seçime gidilecek mi?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında, CHP’nin bir kanadında iktidarın erken seçime gideceği yönünde değerlendirmeler yaptığını söyleyerek AK Partili isimlerin konu ile ilgili yaptığı açıklamayı aktardı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında, konuştuğu AK Partili isimlerin "Erken seçim diye bir gündemimiz yok" dediğini açıkladı. Selvi erken seçim iddiaları ile ilgili, "Bakanlar ve parti yöneticileri Erdoğan’a sorma ihtiyacı hissetmemişler, Cumhurbaşkanı’nın ağzından 'erken seçim' diye bir kelime çıkmamış" açıklaması yaptı..

Abdulkadir Selvi, Hürriyet'te 'Erken seçime gidilecek mi?' başlığıyla yayımlanan yazısında sözlerine "Muhalefette demeyeceğim çünkü İYİ Parti farklı düşünüyor ama CHP’nin bir kanadında iktidarın erken seçime gideceği yönünde değerlendirmeler yapılıyor" diye başladı.

"Koronavirüsle mücadele sürecinde puan toplayan Erdoğan’ın bunu siyasi kazanıma dönüştürmek için erken seçim kararı alacağını savunuyorlar. İYİ Parti o görüşte değil. Erken seçim olmayacağını ve Erdoğan’ın süresini tamamlayacağını düşünüyorlar" ifadesini kullanan Selvi, şöyle devam etti:

ERKEN SEÇİM VAR MI?
"Kılıçdaroğlu da erken seçimi olası görmüyor. Ama CHP’ye yakın medya ve partinin ileri gelenlerinin bir kısmı bu yıl erken seçime gidileceği konusunda iddialılar. Erken seçime gidilecekse bu kararı iktidarın alması gerekiyor. Peki AK Parti’de o yönde bir çalışma var mı? Tek kelime ile yanıt vereyim, yok.

MYK'DA GÜNDEM DAHİ OLMAMIŞ
AK Parti’de kimle konuşsam erken seçim diye bir gündemimiz yok diyorlar. Ama yine de şeytanın avukatlığını yapıp sormaya devam ediyorum. Bakanlar Kurulu’nda ve MYK toplantısında erken seçim konuşuldu mu? Hayır, yok. Ne Bakanlar Kurulu’nda ne MYK’da gündem dahi olmamış. Bakanlar ve parti yöneticileri Erdoğan’a sorma ihtiyacı hissetmemişler, Cumhurbaşkanı’nın ağzından erken seçim diye bir kelime çıkmamış. Koronavirüs sonrası normalleşme süreci ve ekonomi konuşuluyormuş."

İKİ KRİTİK NOKTA

Erken seçimi tartışırken iki noktayı göz ardı etmemek lazım.

1- Erdoğan erken seçime giderse yeni sistem gereği daha 2023 yılına kadar yapacağı Cumhurbaşkanlığının ilk dönemi de burada sona erer. Daha üç yılı varken Erdoğan neden erken seçime gitsin?

2- Şimdiye kadar Türkiye’yi erken seçime MHP Lideri Devlet Bahçeli götürdü. Bir anlamda erken seçimin anahtarı Bahçeli’nin elinde. 3 Kasım 2002 seçimlerine ve 24 Haziran 2018 seçimlerine Bahçeli’nin çağrısı üzerine gittik. O nedenle erken seçim denildi mi önce Bahçeli’ye bakmak gerekiyor. Bahçeli de “Herkes hesabını 2023’e göre yapsın” dedi. O zaman erken seçim konusuna bir nokta koymak gerekiyor.

Yorumlar 4 Yorum
Günün Manşetleri