GÜNDEM

Haliç'in pisliği hala temizlenmedi! Kirlilik devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Haliç'teki kirliği alglere bağlayan İBB yönetimi, 3 günde eski haline döneceğini iddia etmişti. Haliç'teki yeni görüntüler durumun vahametini gözler önüne serdi.

Son zamanlardaki çevre kirliliğine geçtiğimi günler de Haliç de katıldı. Altın Boynuz olarak adlandırılan ve İstanbul'un simge yerlerinden biri olan Haliç'in çamurla kaplanması ve rengindeki değişiklik vatandaşın tepkisini çekmişti. 

Konu sosyal medyadan günlerce konuşulurken, İstanbullular 'Eskiye mi dönülüyor?' değerlendirmesinde bulundu. İBB ise kirlilik algısı yapıldığını savunarak, kirliliğin alglerden oluştuğunu iddia etti. Bunun üzerine, uzun yıllardır algler üzerine çalışmalarda bulunan Araştırma Görevlisi Hatice Esra Akgül açıklamada bulundu ve "Algler, ötrofikasyon yapan organizmalar. Kirlilikten dolayı suda azot ve fosfor miktarı arttığında algler de çok hızlı çoğalırlar, oksijen azalır ve balık ölümleri gerçekleşir." dedi.

İBB konuyla ilgili yaptığı açıklamada alg vurgusuna devam etti ve Haliç'in kısa süre içerisinde kendiliğinden temizleneceğini belirtti. Fakat dün çekilen görüntüler İBB'nin açıklamalarına ters düştü.

Haliç'in havadan çekilen görüntülerinde, kirlilik yine dikkat çekti ve yüzeyin çamur rengi olduğu görüldü.