GÜNDEM

Süleyman Özışık yazdı! CHP’li belediyede 350 milyonluk rant

Türkiye gazetesi yazarı ve Nethaber Genel Müdürü Süleyman Özışık CHP’li Esenyurt Belediyesi hakkında çarpıcı bir yazı kaleme aldı..

Bir önceki yazıda CHP’li Esenyurt Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklere değinmiş, “Bu daha devede kulak, devamı gelecek” demiştim
İzninizle devam edeyim…
31 Mart seçimlerinde CHP’nin kazandığı ilçelerden biri olan Esenyurt’ta verilen ihalelerle ilgili bazı ilginç gelişmeler yaşanıyor.
İlçede daha önce asansör bakım ihalesini alan firma aniden kenara çekiliyor. Ya da baskı sonucu işten el çekmek zorunda kalıyor.
Orasını henüz bilmiyorum.
Bu gelişmenin hemen ardından Tuncay Özkan ile Engin Özkoç’a ait olan AND firması belediyeye geliyor.
Kısa süre sonra niye geldikleri anlaşılıyor tabii…
Türkiye’nin en büyük nüfusuna sahip ilçedeki binaların asansör bakım ve muayene işi AND firmasına veriliyor.
Ancak sözleşme 30411 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğinin 10. Maddesinin ilgili hükümlerine aykırı olarak imzalanıyor.
Şimdi gelelim detaylara…
Esenyurt genelinde 200 binin üzerinde asansörlü bina olduğu söyleniyor. Bu binaların tamamına, “Bundan sonra asansör bakım ve onarım işlemleriniz AND firması tarafından yapılacaktır. Bu firmanın yapmadığı bakımlar kabul edilmeyecektir” anlamına gelen bir yazı gönderiliyor.
Akabinde AND firması binalara girerek bakım, onarım ve tescil işlemlerini yapmaya başlıyor. Üstelik bir önceki firmanın çok daha üzerinde bir fiyatla…
Elde edilen rantı merak ediyorsanız söyleyeyim. Minimum 350 milyon lira rant elde ediliyor.
Peki belediyenin burada kârı ve zararı ne diye merak ediyor olabilirsiniz?
Belediyenin kârı yok, aksine zararı var!
Çünkü AND firması bakım, onarım ve tescil işlemlerine belediyeye vereceği katkı payını en minimum seviyeden tutuyor. Yani yüzde 10’a kadar ödenmesi gereken katkı tutarı yüzde 1 olarak belirleniyor.
Belediye kazanmıyor ama görünen o ki belediye başkanı bu işten kârlı çıkan taraf oluyor.
Niye bunu söylüyorum?
Tuncay Özkan adına kayıtlı olmayan ama bir yıl öncesine kadar Tuncay Özkan’ın kullandığı Audi marka milyonluk araç belediyenin otoparkına çekiliyor.
Bunun dışında elden nereye ne kadar gittiği ise henüz belli değil. Ancak belli olur yakında sanırım.
Çünkü mülkiye müfettişleri şu anda Danıştay kararını ayaklar altına alacak şekilde sözleşme yapan belediyenin, belediyeyi ne kadar zarara uğrattığını ortaya çıkarmaya çalışıyor.
Belediyedeki yolsuzluk ve usulsüzlükler pek tabii ki bununla da bitmiyor. Bu yazıda yerim kalmadı ama önümüzdeki günlerde belediyede yaşanan diğer skandalları, yolsuzlukları, usulsüzlükleri tek tek anlatmaya devam edeceğim.
Neleri mi?
Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un bastırdığı terör takvimini…
Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un kefil olduğu DHKP-C’li taksicilerin, ilçedeki bir taksiciyi nasıl katlettiğini…
Ve daha neler neler…
Biraz daha sabredin…
Sırası geldikçe anlatırım...

Yorumlar