SİYASET

Kemal Kılıçdaroğlu'nun İYİ Parti ve HDP ile yapılan anayasa görüşmelerini itiraf ettiği görüntüler

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın ortaya attığı bir iddiaya göre HDP'nin de bulunduğu bir anayasa görüşmesine Meral Akşener'in izniyle İYİ Parti de katıldı. Akşener bu iddiayı yalanlarken soru, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na da soruldu. Kılıçdaroğlu da Akşener gibi söylenenleri yalanladı ama eski konuşması tüm gerçekleri ortaya çıkardı.

İYİ Partili Ümit Özdağ'ın CHP-HDP-İYİ Parti-Saadet Partisinin anayasa taslağı hazırlığı çalışması yaptığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. 

İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu'nun doğruladığı anayasa çerçeve metni çalışmasıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan açıklama geldi.

KILIÇDAROĞLU: HAYRETLE İZLİYORUM

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDP'nin ortak bir anayasa çalışmasının olmadığını söyledi. CHP'den yapılan yazılı açıklamada Kılıçdaroğlu, "Bu kamuoyunda tartışılıyor, ben de büyük bir hayretle izliyorum. Öyle ortada 'Bir anayasa yazıldı. Dört parti bir araya geldi, anayasa taslağı hazırladı' böyle bir şey yok" dedi.

KILIÇDAROĞLU: "4 PARTİNİN İLKELER ÜZERİNDE BİR ANLAŞMA METNİ HAZIRLANDI"

Bir süre önce Tele 1 kanalına konuk olan Kılııçdaroğlu'nun dün söylediğinin tam tersini söylediği ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu, o programda şunları söylüyordu:

"Seçimler gündemdem yokken Millet İittifakı'nı oluşturan partiler bir araya geldik zaten. Bir Anayasa değişikliği için neler yapabiliriz diye ilkeler belirlendi. Komisyonun başkanlığını İbrahim Kaboğlu yapıyordu. 4 partinin ilkeler üzerinde bir anlaşma metni hazırlandı."