SİYASET

Yeni ittifaklar...

Türkiye gazetesi yazarı ve Nethaber Genel Müdürü Süleyman Özışık, Muharrem İnce'nin parti kurması halinde Millet İttifakı'nın yeni denklemini köşesine taşıdı.

Millet İttifakı'nın yerel seçimden sonra toz duman olacağını iddia ettiğimde gülenler olmuştu. 
Geldiğimiz nokta ortada...
İYİ Parti lideri Meral Akşener HDP'yi PKK'nın yanında konumlandırdığını açıkladı. CHP tarafından da vebalı muamelesi gören HDP, "Bize bundan sonra gizli kapaklı ilişkiler için gelmeyin. Kamuoyunun öğreneceği şekilde açık ittifaklarla gelin" diyerek rest çekti.
İş öyle bir noktaya geldi ki CHP'liler artık ağızlarına HDP ismini alamıyor. Kemal Kılıçdaroğlu "Dostlarımızla iktidar olacağız" diyor ama o dostların kim olduğunu söyleyemiyor.
Geçen bir televizyon kanalında da söyledim.
Öyle dostlar diyerek bu işi kurtaramayacak CHP lideri.
Çünkü Selahattin Demirtaş ile İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu'nu dost olarak yan yana getirebilmek mümkün görünmüyor. HDP'yi PKK'nın yanında konumlandıran Meral Akşener'in, HDP ile gizli ya da açık bir iş birliğinin yapıldığı ittifakta yer alması da mümkün görünmüyor.
Daha da ötesi...
CHP'nin de bundan sonra bir arada kalması mümkün görünmüyor.
İşte duyuyoruz.
Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dışlanan Muharrem İnce parti kurma hazırlıklarına başlıyor. İnce'nin kuracağı partiye gidecek oy oranı yüzde 12 olarak hesaplanıyor. 
Bu oyların nereden gideceğini de hepimiz az çok biliyoruz.
CHP ve İYİ Parti'den tabii ki...
Bir tek puan gitmesi bile İYİ Parti'yi baraj altına indirecek. CHP de yüzde 20'lerin altına inip 15 sınırlarına gerileyecek.
Bu durum, olası yeni ittifakları beraberinde getirecektir muhakkak. Kemal Kılıçdaroğlu'nun ya HDP ile ya da İYİ Parti ile yola devam etmekten başka çaresi yok. 
HDP'yi yanına alırsa Meral Akşener tek başına hareket edecek. İYİ Parti'yi yanına alırsa HDP bir başına kalacak. Kılıçdaroğlu çaresiz bir şekilde Deva ve Gelecek Parti'sini yanına çekmeye çalışacak.
Asıl şenliği o zaman görün siz.
Yüzde 2'lik oy oranı bulunmayan Ali Babacan'ın partisiyle ittifak yapmak, Abdullah Gül'ü çatı Cumhurbaşkanı adayı olarak göstermek anlamına gelecek. Meral Akşener'in buna rıza göstermediğini ve göstermeyeceğini hepimiz biliyoruz. 
Kaldı ki...
Meral Akşener bu duruma rıza gösterse bile Gül ismine itiraz edenlerin çoğunlukta olduğu CHP'de çarşı bir kez daha karışacak. 
Yani ne tarafından tutarsanız tutun, iki ucu "şeyli" değnek!..
Ha...
Üçüncü bir ittifak olur mu?
İYİ Parti, Deva, Saadet, Gelecek Partisi ve belki Muharrem İnce'nin kuracağı parti... 
Olabilir mi?
Olabilir belki ama o ittifakın gücünün ne olacağını da şimdiden kestirmek mümkün. Peki önümüzdeki dönemde İYİ Parti Cumhur İttifakı'na doğru yol alır mı? Bakın bu çok daha büyük ihtimal. 
Yani anlayacağınız dostlar...
Bundan sonra Millet İttifakı hangi kararı alırsa alsın ya da hangi yeni ittifak kurulursa kurulsun.
Çok önemli değil. 
Bundan sonra denenecek bütün yollar Erdoğan'a çıkar. 
Biliyorum, bu yazdıklarımdan sonra birileri yine gülecek. Hayal kurduğumu iddia edenler olacak.
Ama zaman içinde gülüşleri yüzlerinde donup kalacak.

Yorumlar 1 Yorum