TEKNOLOJİ

Herkes farklı duyuyormuş, peki siz ne duyuyorsunuz?

İnsanoğlu okuduğu her şeyi farklı yorumlayabilir ama defalarca dinlediğiniz bir sesi diğerlerinden farklı duyuyor olmanız size de garip gelmiyor mu?

Daha önce bir elbisenin farklı renkte olduğunu iddia eden iki arkadaşın paylaşımı dünyayı sarmış ve insanlar aynı elbiseyi farklı renkte gördüklerini söylemişlerdi. Bunun üzerine bir de işitme üzerine bir test sosyal medya ortamına düştü. Videoyu dinleyen insanlar iki farklı kelimenin seslendirildiğini öğreniyorlar. Bunlardan biri Yanny diğeri Lourel.. 

Arizona Üniversitesi Dil ve İşitme Bilimleri Profesörü Brad Story, konuyla ilgili olarak Laurel sesinin üst üste yerleştirildiği için Yanny olarak da algılanabildiğini savunurken, bir Twitter kullanıcısı sesi analiz ederek, "Yüksek frekansları duyabiliyorsanız Yanny, duyamıyorsanız Laurel duyarsınız" şeklinde açıklama getirdi.

Dinleyin bakalım siz ne duyacaksınız?

Kaydı duymada ortaya çıkan farklılığa ilişkin pek çok yanıt olsa da, bir Twitter kullanıcısının paylaştığı gibi konunun frekans değerleriyle ilintili olduğunu düşünenler hiç de az değil. Yaş ile de ilişkilendirilen bu durumda, yaş ilerledikçe kişiler düşük frekansı daha rahat duyabiliyorlarken küçükler yüksek frekansı daha kolay yakalayabiliyor. Bu da Laurel ve Yanny farkını getiriyor. Yüksek frekansı duyanlar Yanny, düşük frekansı duyanlar ise Laurel algılıyor. Bununla bağlantılı olarak sesi hızlandırdığında Yanny, yavaşlattığında Laurel duyanlar da mevcut.